Czym wyróżnia się latarnia morska w Świnoujściu?

Wydarzenia

Czym wyróżnia się latarnia morska w Świnoujściu?

17.03.2019
autor:
Latarnia morska w Świnoujściu wyróżnia to nadmorskie miasto nie tylko na tle Polski, ale i Europy. Rezerwując nocleg w Krainie 44 Wysp, możesz zobaczyć ją na własne oczy, a przy okazji poddać się urokowi i zdrowotnemu wpływowi nadmorskiego klimatu.

Kiedy warto zarezerwować nocleg w Świnoujściu aby dowiedzieć się więcej o latarni morskiej?

Jak przeczytać można na blogu West Baltic Resort, latarnia morska w Świnoujściu jest jedną z największych atrakcji turystycznych na zachodnim wybrzeżu Polski i niewątpliwie najpiękniejszą wizytówką miasta. Ma 67,7 metrów wysokości (jej światło wyniesione jest na ponad 65 metrów nad poziom morza) i ponad 300 krętych schodów. Dzięki tej wysokości światło latarni może być widoczne z ok. 46 km. Do dziś jest najwyższą latarnią nie tylko na wybrzeżu, ale także na Bałtyku i jedną z najwyższych na świecie. Prawdopodobnie jest najwyższym tego rodzaju obiektem wzniesionym z cegły klinkierowej na świecie. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne panujące na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia emituje poza światłem białym również światło czerwone. Od 1958 roku obiekt pełni rolę radiolatarni i wysyła sygnał rozpoznawczy „SW” według alfabetu Morse’a.

Latarnia składa się z trzech części: wieży (zbudowanej z ceramicznej cegły) i przylegających do niej od strony północnej i południowej dwukondygnacyjnych budynków z czerwonej cegły. W budynkach tych znajdują się urządzenia radiolatarni, a także pomieszczenia dla obsługi. W latarni zainstalowano aparat Fresnela I klasy. Jej administratorem jest Urząd Morski w Szczecinie. Jakie widoki rozciągają się z wieży?
 

Położenie

Latarnię Morską w Świnoujściu wyróżnia poza wysokością jej położenie. Z góry budynku rozpościera się zachwycający widok na Świnę (ujście Odry) i całe miasto należące do zespołu portów Szczecin. Stojąc na jej wieży, ma się u stóp widok na port, w którym odbywa się rozładunek dużych statków transportowych. Wielkie jednostki pływające nie należą tu do rzadkości. Można także podziwiać słynny gazoport, czyli terminal morski LNG, i bardzo długie falochrony w pobliżu latarni. Na zachodzie zachwyt wzbudzają niemieckie kąpieliska i uzdrowiska na wyspie Uznam, na wschodzie – klify wyspy Wolin i Międzyzdroje, a od południa – Zalew Szczeciński. Warto zatem pokonać ponad 300 stopni, aby móc rozkoszować się tymi niezwykłymi widokami. Jaka jest historia wieży?

Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość