Czy naprawdę wiecie, kto był zły i czy dobro nudne jest? (foto)

Wydarzenia

Czy naprawdę wiecie, kto był zły i czy dobro nudne jest? (foto)

24.02.2020
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Ci, którzy byli na „Smoku”, pierwszym spektaklu wyszkowskiego Teatru Niezbędnego, na pewno zastanawiali się, czym tym razem zaskoczą widzów reżyser Piotr Adler i jego trupa. Zaskoczyli, bo nowa premiera ma dwa alternatywne zakończenia i jest bajką dla dzieci. Jednak po obejrzeniu „Co się stało z naszą bajką”, trudno nie zadać sobie pytania: czy rzeczywiście tylko dla dzieci?
 
Widownia, w niedzielne popołudnie 23 lutego w WOK „Hutnik”, była wypełniona, ale na krzesełkach zasiedli w przeważającej części dorośli, choć oczywiście dzieci nie brakowało. Ich reakcje na to, co działo się na scenie, były jak zawsze spontaniczne i głośne. Bo przecież nie można być cicho, gdy dobro i zło toczą walkę. Trudno się nie bać, gdy widzimy mającego ogromny apetyt na Koźlątka Wilka i niezwykle przekonującego w tej roli Tomasza Ponichterę, albo Babę Jagę, brawurowo zagraną przez Annę Chmielak, która planuje upiec Jasia i Małgosię. Co prawda wiemy, znając wiele bajek, że z tego starcia zwycięsko wychodzi dobro, a zło musi zostać ukarane, jednak strach trudno opanować. 
Bohaterowie w bajkach są zazwyczaj dość schematyczni, więc kibicujemy tym dobrym, chcemy, żeby to im się udało, np. Koźlątkom (Agnieszka Głowacka i Jolanta Wnuk), ich mamie Kozie (Lidia Błachnio), Jasiowi i Małgosi (kukiełki ożywili i głosu im użyczyli Honorata Piotrowska i Piotr Adler), Kopciuszkowi (Marta Grus), a potępiamy Wilka, Babę Jagę czy złośliwe, przyrodnie siostry Kopciuszka (Jolanta Wiśniewska i Joanna Adler). 
Ale co się stanie, gdy z bajek znikną czarne charaktery? Próbuje na to pytanie znaleźć odpowiedź Hanna Krall (autorka książek dla dorosłych, m.in. „Zdążyć przed Panem Bogiem” o powstaniu w getcie warszawskim) w opowieści dla dzieci „Co się stało z naszą bajką?”, a za nią twórcy wyszkowskiego spektaklu. 
I znowu nas zaskakują. Dzięki nim dostrzegamy, że czarne charaktery też mają swoje uczucia. „Zrozumcie, ktoś musi to na siebie wziąć. W każdej bajce musi być ktoś zły. Inaczej dzieci nie wiedziałyby, kto jest dobry” – przekonują bajkowe postacie. – „Trzeba przeżyć wszystko, co jest dane”, „Nie ma Baby Jagi i po całej bajce”. 
Pytania, które padają ze sceny: „Czy to możliwe, żeby w bajce nie było dobra ani zła?”, „Czy naprawdę wiecie, kto był zły i czy dobro nudne jest?”, zmuszają do refleksji, także nad naszym życiem.
Do tego dochodzą jeszcze dwa alternatywne zakończenia: to trudne do zaakceptowania w bajce, wybrane przez Hannę Krall, oraz bajkowe, wymyślone przez Piotra Adlera. Jego sens oddają słowa piosenki śpiewanej przez wszystkich bohaterów, którzy wychodzą ze swoich bajek i spotykają we wspólnej bajce: 
W naszej bajce nie będzie smutny nikt.
Wszyscy się lubimy
Aktorzy oraz wy... 
Piotr Adler zdradził, że swoje zakończenie konsultował z Hanna Krall, która zgodziła się na nie tylko pod warunkiem, że będą pokazane obydwa, bo nie jest zwolenniczką upiększania rzeczywistości. 
Widzowie, stojąc, podziękowali gorącymi oklaskami twórcom „Co się stało z naszą bajką”, w którym nie było słabych punktów. Świetną grę aktorów wspierała charakteryzacja, dzieło Magdy Jezierskiej, oraz kostiumy i lalki, wykonane przez Marzenę Szulc. Jak w każdym dobrym spektaklu, ważną rolę odegrała scenografia, w której zostały wykorzystane m.in. fotografie lasu autorstwa Woytka Smółkowskiego, oraz muzyka, nagrana w wyszkowskim Studiu RG. O jakość dźwięku zadbał Bartłomiej Adler, realizacją oświetlenia zajął się Marcin Stokowski (WOK „Hutnik”). 
Piotr Adler podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację spektaklu, a przede wszystkim aktorom. Ci zaś reżyserowi.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

„Dzieci porwą ci po tych wyborach. Ci porwą. Debilu ty, kretynie” - wiadomości tej treści otrzymał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Kampania wyborcza to ścieranie się rozmaitych poglądów i czasami bardzo ostra krytyka. Mam wrażenie, że ona przekroczyła już Rubikon - komentuje zdenerwowany adresat oburzających wiadomości i składa zawiadomienie na policję.
zobacz więcej
Debata kandydatów na Burmistrza Wyszkowa (FOTO, WIDEO)

Debata kandydatów na Burmistrza Wyszkowa (FOTO, WIDEO)

Debata kandydatów na Burmistrza Wyszkowa to jeden z najbardziej emocjonujących momentów kampanii wyborczej. Który z kandydatów zaprezentował się najlepiej? Zdecydujcie państwo sami…


zobacz więcej
Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, czy też pogoda przynosi deszczowe chwile, kalosze dziecięce pozostają nieocenionym elementem garderoby najmłodszych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbędne wyłącznie w czasie jesiennych pluch lub wiosennego roztopu, to jednak ich użyteczność rozciąga się na cały rok. Prawidłowo dobrany model zapewni dziecku komfort, ochronę i nieograniczoną swobodę podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Odkryjmy zatem, dlaczego kalosze dziecięce są niezastąpione przez wszystkie cztery pory roku.
zobacz więcej
Najlepsza uczennica z języka polskiego ma Mazowszu (FOTO)

Najlepsza uczennica z języka polskiego ma Mazowszu (FOTO)

Najlepsza uczennica z języka polskiego w szkołach podstawowych województwa mazowieckiego pochodzi z Wyszkowa. Nazywa się Maria Szewczyk i jest uczennicą klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 5 w im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie.
zobacz więcej