Co oznacza swoboda przemieszczania się jako obywatel UE?

Wydarzenia

Co oznacza swoboda przemieszczania się jako obywatel UE?

16.11.2021
autor: Materiał zewnętrzny
Prawo do swobodnego przemieszczania się ułatwia obywatelom UE podróżowanie, mieszkanie i pracę w innych krajach UE. W poniższym artykule podsumowaliśmy, co to dokładnie oznacza, kogo dokładnie dotyczy i jak wpływa na pracę w Niemczech.
 
 
Prawo do swobodnego przemieszczania się ułatwia funkcjonowanie w UE.

Swoboda przemieszczania się jest najważniejszym prawem obywateli UE

Europejskie prawo do swobodnego przemieszczania się oznacza, że każdy obywatel UE może mieszkać, przebywać, a także pracować w innym państwie członkowskim UE. Nie jest wymagana wiza ani pozwolenie na pracę, wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Chociaż pobyt jest początkowo ograniczony do trzech miesięcy, można go przedłużyć.
 
Swoboda przemieszczania się istnieje od czasu założenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1957 r. i obejmuje:
  • prawo do poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim UE
  • prawo do pracy, a co za tym idzie zamieszkania i przebywania w innym państwie członkowskim UE
  • prawo do równego traktowania w zakresie dostępu do zatrudnienia i warunków pracy
  • prawo do innych świadczeń, które przyczyniają się do ułatwienia integracji pracowników w państwie przyjmującym.

Kogo dotyczą te prawa?

Powyższe swobody mają zastosowanie do obywateli UE pracujących w innym państwie UE, czyli także dla obywateli UE, którzy poszukują pracy w Niemczech. To znaczy, którzy przenoszą się do innego kraju UE w celu poszukiwania pracy, jeśli spełnione są pewne warunki. Również dla obywateli UE, którzy wracają do kraju pochodzenia po podjęciu pracy w innym kraju UE oraz dla członków rodzin wyżej wymienionych osób (o tym więcej później).

Czy są jakieś ograniczenia?

Prawa opisane powyżej mają zastosowanie do obywateli UE, którzy chcą skorzystać z prawa do swobodnego przepływu w celu podjęcia pracy. Istnieją jednak ograniczenia ze względu na bezpieczeństwo publiczne, porządek publiczny, zdrowie publiczne i służbę publiczną.

Co z rodziną, gdy pracujesz w Niemczech jako Polak lub Polka?

Członkowie bliskiej rodziny, niezależnie od ich obywatelstwa, mają prawo zamieszkiwać wraz z pracownikiem w państwie przyjmującym UE. Są to:
  • małżonkowie
  • partnerzy, którzy mieszkają z pracownikiem w związku podobnym do małżeństwa
  • dzieci własne i dzieci partnera (małżonka), które nie ukończyły 21 roku życia lub są uprawnione do alimentów
  • krewni w linii prostej na utrzymaniu (własni rodzice lub dziadkowie)
Jeżeli członkowie rodziny są również obywatelami UE, otrzymają od właściwego organu zaświadczenie o rejestracji. Członkowie rodzin z krajów trzecich otrzymują kartę pobytu, która jest ważna przez pięć lat lub przez okres pobytu pracownika. Do wjazdu na terytorium przyjmującego państwa członkowskiego może być wymagana wiza wjazdowa.
 
Osoby, które są członkami rodziny i mają prawo pobytu w kraju przyjmującym, mogą tam mieszkać i pracować, niezależnie od ich obywatelstwa. Na tym etapie zezwolenie na pracę również nie jest konieczne, ponieważ, na przykład, dzieci pracowników migrujących lub sezonowych, niezależnie od ich obywatelstwa, mają takie samo prawo do edukacji w przyjmującym państwie członkowskim, jak jego obywatele. Dotyczy to również prawa do równego traktowania w odniesieniu do stypendiów naukowych.

Czy w Niemczech trzeba płacić podatki?

Jeśli pracujesz w Niemczech, z reguły musisz płacić tam podatki i ubezpieczenie społeczne, niezależnie od tego, jakiej jesteś narodowości, a nawet do jakiego kraju należy firma, w której pracujesz.
 
Jeśli jednak zagraniczny pracodawca wysyła Cię do pracy w Niemczech tylko na kilka tygodni, nadal podlegasz obowiązkowi podatkowemu w swoim kraju i nie musisz płacić składek na ubezpieczenie społeczne w Niemczech. W takim przypadku jednak pobyt nie może przekroczyć 183 dni.

Jako pracownik sezonowy

W przypadku prac sezonowych obowiązek podatkowy jest ograniczony, ponieważ pomocnicy (głównie z UE) często pracują w Niemczech tylko przez kilka tygodni lub miesięcy, podczas gdy ich rodziny pozostają w kraju ojczystym, a następnie sami wracają do domu. W tym przypadku państwo otrzymuje podatki tylko za dochody faktycznie uzyskane w sezonie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość