Chirurgia stomatologiczna w pigułce

Wydarzenia

Chirurgia stomatologiczna w pigułce

06.02.2023
autor: artykuł sponsorowany
Chirurgia stomatologiczna jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, mającą swoje początki w XIXw. Zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz okolic przyległych. Mimo iż uchodzi za subdyscyplinę stomatologii, wymaga szeroko pojętego przygotowania ogólnochirurgicznego. Obecnie stomatologia dzieli się na wiele subdziedzin. W związku z tym chirurgia stomatologiczna wielokrotnie bywa mylona z chirurgią szczękową. Rzeczywiście obie dziedziny są do siebie bardzo podobne. Warto jednak pamiętać, że zakres działań chirurga szczękowego jest nieco większy, gdyż poza jamą ustną obejmuje także obszary szyi oraz część twarzową głowy.
 

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Najpopularniejszym i najczęściej przeprowadzanym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Zwykle dotyczy to ósemek tzw. zębów mądrości ze względu na problematyczne usytuowanie oraz wiele korzeni. Równie często chirurg wykonuje resekcję korzenia bądź odsłonięcie zatrzymanego zęba, pomaga także w leczeniu niektórych wad zgryzu. Niejednokrotnie także protetyka lub implantoprotetyka wymaga przygotowania chirurgicznego. W zakresie chirurgii stomatologicznej leży nawet leczenie zmian nowotworowych lub usuwanie torbieli.

Niekiedy chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem urazów. Zwykle obejmuje to złamania bądź zwichnięcia kości, uszkodzenia tkanek miękkich, do których doszło w wyniku wypadku. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów chirurgii stomatologicznej?

Chirurgia stomatologiczna podobnie jak wiele innych dziedzin medycyny zajmuje się ratowaniem zdrowia, szczególnie w przypadku usuwania zmian patologicznych, wielokrotnie także poprawia jakość i komfort życia. W związku z tym praktycznie nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegów chirurgii stomatologicznej. Najbardziej problematyczny może być pacjent wykazujący nietolerancję znieczulenia ogólnego. Jednakże w takim przypadku zwykle znieczulenie ogólne zastępuje się innym np. znieczuleniem przewodowym.

Warto jednak pamiętać, że zabiegi chirurgii stomatologicznej niosą za sobą pewne ryzyko. W związku istnieje kilka względnych przeciwwskazań. Przypadki te jednak zawsze muszą być rozpatrywane indywidualnie, gdyż konieczne jest tu obiektywne rozpatrzenie zagrożeń oraz korzyści płynących z zabiegów. Wśród względnych przeciwwskazań najczęściej wyróżnia się:

  • Niektóre nowotwory, zwłaszcza te dające przerzuty,
  • Martwica kości,
  • Bardzo wysokie nadciśnienie (obejmujące wartości powyżej 180/110 mmHg),
  • Infekcje bakteryjne i wirusowe przed uprzednim wyleczeniem.

Kiedy warto przeprowadzić zabieg chirurgii stomatologicznej?

Zabieg chirurgii stomatologicznej warto rozważyć, gdy zachodzi konieczność usunięcia ósemki, bądź też cierpimy na wadę zgryzu niemożliwą do skorygowania za pomocą tradycyjnego leczenie ortodontycznego. Pomoc chirurga będzie niezbędna zwłaszcza w przypadku wysunięcia żuchwy, zgryzu otwartego, czy nadmiernego zwężenia szczęki. Zabieg wielokrotnie jest w stanie zmienić wygląd dolnej części twarzy, a tym samym poprawić jakość życia pacjenta. Z usług chirurga także coraz częściej korzystają dzieci bądź młodzież, którzy zwykle wymagają odsłonięcia zastałego zęba. 

Chirurg stomatolog także często zajmuje się wszczepianiem implantów. Jest to bardzo populara metoda uzupełniania braków w uzębieniu. W tym przypadku to właśnie chirurg zajmuje się kwalifikacją pacjentów do zabiegu, a także przygotowuje dziąsło i materiał kostny do umieszczenia w nim implantu. Zalecenia do zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej może otrzymać także pacjent, który w przyszłości ma mieć założoną protezę. W tym przypadku często zachodzi konieczność usunięcia wszelkich zgrubień tak, by opracowana proteza była wygodna i umożliwiała normalne funkcjonowanie. 

Chirurgia stomatologiczna także bywa jedyną skuteczną formą leczenia w przypadku pacjentów z diagnozą guzów, torbieli, przewlekłego zapalenia kości.

Możliwe powikłania po zabiegu chirurgii stomatologicznej?

Najczęściej zdarzającymi się powikłaniami po zabiegach chirurgii stomatologicznej są przedłużające się krwawienia. O ile słabe oraz umiarkowane ich nasilenie jest zupełnie normalne, tak intensywny wyciek krwi, może już wymagać konsultacji medycznej. Równie często zdarza się ból i obrzęk czy nawet krwiak po stronie zabiegu. Możliwym powikłaniem występującym po usunięciu zęba, jest także tzw. suchy zębodół. Objawia się to zwykle dużym bólem w miejscu zabiegu. Ulgę zwykle przynosi leczenie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, polegające na wprowadzanie leków bezpośrednio do zębodołu. Nieco rzadziej występuje porażenie nerwów w obrębie jamy ustnej czy połączenie ustno- zatokowe. Ostatnia przypadłość ma miejsce, gdy w wyniku usunięcia zęba dochodzi do swobodnego przepływu powietrza między nosem a jamą ustną, co z kolei może prowadzić do zakrztuszeń oraz poważnych stanów zapalnych. 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość