Centrum Szyfrów Enigma wyrazem uznania dla nauki (FOTO)

Wydarzenia

Centrum Szyfrów Enigma wyrazem uznania dla nauki (FOTO)

26.09.2021
autor: Elżbieta Szczuka
W piątek 24 września 2021 r. w Poznaniu zainaugurowało działalność Centrum Szyfrów Enigma im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego. Wyszków jest jednym z miast popularyzujących wiedzę o życiu i działalności kryptologów, dlatego na uroczyste otwarcie CSE został też zaproszony Burmistrz Wyszkowa.
 
To właśnie w Poznaniu rozpoczęła się historia złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zajmowali się tym wybitni matematycy. Jednym z nich był Jerzy Różycki, absolwent Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem z 1926 roku.
Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane jest przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum. Przed wojną mieścił się tu oddział Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali w nim m.in. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, matematycy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego. Pomysłodawcą utworzenia w Poznaniu muzeum Enigmy jest dziennikarz Szymon Mazur. Inwestycja kosztowała ok. 20 mln zł, z czego większość pochodzi z funduszy europejskich.
 
Hołd dla kryptologów
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się spotkaniem z udziałem rodzin kryptologów, władz miasta Poznania, województwa wielkopolskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i samorządowców z miejscowości związanych z kryptologami. Nasze miasto reprezentował Adam Mróz, członek tzw. wyszkowskiej rodziny Enigmy.
- To muzeum jest nie tylko hołdem dla kryptologów, ale i hołdem dla nauki – podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
- Dziś jest radosny dzień, mamy Centrum Szyfrów Enigma – stwierdził marszałek Marek Woźniak. - Życzę uczestnikom, by znaleźli tu naukę i zabawę.
Wspomniał, że złamanie kodu Enigmy wpłynęło na losy świata, a także o projekcie szlaku polskich kryptologów (na którym jest i Wyszków). - CSE jest bardzo innowacyjnym „pomnikiem”, za pomocą którego oddajemy hołd tym, którzy rozszyfrowali Enigmę. Nie wyraża on uznania dla cudów niemieckiej techniki, ale jest wyrazem czci, pamięci o tych, którzy za pomocą metod matematycznych odkryli technikę szyfrowania. Dzięki temu wpłynęli na przebieg II wojny światowej, która trwała krócej – mówił prorektor UAM Tadeusz Wallas.
 
Interaktywne zwiedzanie
Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili CSE. To nowoczesna placówka edukacyjno-naukowa, przekazująca w przystępnej formie wiedzę o kryptografii i kryptologii, szyfrach i ich łamaniu, maszynach szyfrujących. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono historię szyfrów od starożytności do dnia dzisiejszego. W drugiej pokazano historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków, przedstawiono ich zasługi (np. bombę Rejewskiego czy płachty Zygalskiego), a także dalsze prace nad łamaniem niemieckich szyfrów przez Francuzów, Brytyjczyków i Amerykanów. Trzecia część ekspozycji pokazuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą kryptologów i trwa do dziś. 
Odrębnym elementem CSE jest Mediateka, w której zgromadzone są materiały cyfrowe i książkowe na ten temat złamania szyfrów Enigmy. Prowadzona tam będzie też działalność edukacyjna, skierowana przede wszystkim do uczniów i rodzin z dziećmi.
Dla publiczności CSE zostało otwarte 25 września. Więcej na temat nowej placówki i organizowanych przez nią wydarzeń można przeczytać na stronie www.csenigma.pl.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kredyt gotówkowy – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Kredyt gotówkowy – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Kredyt gotówkowy jest jedną z najpopularniejszych współczesnych form finansowania, a jednocześnie jest prawdopodonie tą najbardziej powszechną. Jednak jaka dokładnie jest jego struktura i w jakich przypadkach po niego sięgać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
zobacz więcej
„Sylaba” i jej „Kontrasty” (foto)

„Sylaba” i jej „Kontrasty” (foto)

Kontrasty – z jednej strony różnicują nasz świat, z drugiej czynią go ciekawszym i uzupełniają się. Na bazie tych spostrzeżeń swoją 33. już premierę zbudowała Rewia Dziecięca „Sylaba”. Po raz pierwszy nowy muzyczny spektakl można było zobaczyć 4 marca, oczywiście na scenie WOK „Hutnik”.
zobacz więcej
PWiK planuje inwestycje i… zmiany cen za wodę i ścieki

PWiK planuje inwestycje i… zmiany cen za wodę i ścieki

W drugiej połowie roku czekają nas zmiany w taryfach za wodę i ścieki. Woda ma być tańsza, ale ścieki droższe. Ceny zatwierdzają Wody Polskie, ale najpierw muszą zapoznać się z planami inwestycyjnymi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na najbliższe lata. Spółka przygotowuje się m.in. do budowy stacji uzdatniania wody po drugiej stronie rzeki i drugiej nitki wodno-kanalizacyjnej pod rzeką Bug. Na przebudowę czeka największa przepompownia ścieków przy ul. Komunalnej.
zobacz więcej
Kolejna wyszkowianka oszukana na popularnym portalu ogłoszeniowym

Kolejna wyszkowianka oszukana na popularnym portalu ogłoszeniowym

Kobieta chciała sprzedać buty, a "kupujący" wypłacił sobie z jej konta tysiąc złotych. Policja po raz kolejny przypomina, by podczas transakcji internetowych absolutnie nie podawać danych dostępowych do swojego konta! 
zobacz więcej