Brakuje chętnych do liczenia głosów

Wydarzenia

Brakuje chętnych do liczenia głosów

14.04.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Zbliżające się wybory prezydenckie z jednej strony budzą ogromne emocje, z drugiej na szczeblu lokalnym zainteresowanie wydaje się nikłe. Brakuje chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych, a i ruch w spisach wyborczych niewielki.

Samorządy pracują według pierwotnego kalendarza wyborczego. Póki co obowiązują również wprowadzone 31 marca zapisy tarczy antykryzysowej, zgodnie z którymi głosować korespondencyjnie mogą osoby w wieku 60+ i w kwarantannie.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, obwód wyborczy został utworzony w wyszkowskim szpitalu.
Do 10 kwietnia samorządy gminne czekały na zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. W gminie Wyszków jest ich 28. W jesiennych wyborach parlamentarnych w komisjach na terenie Gminy Wyszków pracowało ok. 240 osób. Zgłoszeń było znacznie więcej, bo 350. W tym roku zainteresowanie jest nikłe. Zgłosiło się tylko 70 kandydatów. Na uzupełnienie braków komitety wyborcze będą miały czas do 16 kwietnia.
PSL zapowiedziało, że kandydatów do komisji zgłaszać nie zamierza: „Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wyszkowie zdecydowało, że w związku z epidemią koronawirusa nie zgłosi swoich kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w gminie Wyszków. Decyzja taka została podjęta w trosce o zdrowie i życie naszych członków i sympatyków oraz wszystkich mieszkańców gminy. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory zgłosili chęć pracy w komisjach i zachęcamy do współpracy w lepszym, bezpieczniejszym terminie wyborów” - czytamy w komunikacie podpisanym przez Jacka Bachańskiego, Piotra Turka i Krzysztofa Rogowskiego.
Być może jednak komisje obwodowe wcale nie będą potrzebne. Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie - wciąż planowane na 10 maja - mają być przeprowadzone w drodze głosowania korespondencyjnego.
Zgodnie z projektem pracownik poczty w terminie od 7 dni do jednego dnia przed dniem wyborów, musi doręczyć pakiet wyborczy do skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie. Głosowanie ma się odbyć 10 maja w godzinach od 6:00 do 20:00. W tym czasie wyborcy muszą oddać swoje karty do głosowania (mogą oddać też karty swojej rodziny tak, by wszyscy nie musieli opuszczać domów), które w zaklejonej kopercie zwrotnej muszą trafić do specjalnej skrzynki nadawczej operatora pocztowego wyznaczonego na terenie gminy.
Pakiet wyborczy będzie składał się z: koperty zwrotnej, karty do głosowania, koperty na kartę do głosowania, instrukcji głosowania oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wyborca wypełnia kartę do głosowania stawiając znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata na prezydenta. Postawienie „X” przy nazwiskach kilku kandydatów lub niepostawienie go w ogóle oznaczać będzie, że głos jest nieważny. Następnie podpisuje dołączone w pakiecie oświadczenie, w którym musi wpisać swoje imię, nazwisko i numer PESEL. W ten sposób wyborca ma potwierdzić, że osobiście wziął udział w głosowaniu. Wypełnioną kartę do głosowania należy schować do koperty na kartę do głosowania, a następnie razem z wypełnionym oświadczeniem włożyć ją do koperty zwrotnej i zakleić.
Projekt trafił obecnie pod obrady senatu, ale jeśli wejdzie w życie takim kształcie, w gminie zostanie powołana tylko jedna obwodowa komisja wyborcza. W przypadku gminy Wyszków, która ma ok. 31 tys. wyborców, będzie mogła liczyć od 3 do 9 osób. Kandydatów do komisji będą mogły zgłaszać komitety, które zarejestrowały kandydata na prezydenta.
Póki co w gminie Wyszków nikt nie pobrał zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą, a w przypadku wyborów ogólnokrajowych na miesiąc przed wyborami ruch w rejestrze wyborców zazwyczaj był bardzo duży.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość