Bezpłatna mammografia w grudniu

Wydarzenia

Bezpłatna mammografia w grudniu

23.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Bezpłatna mammografia ponownie będzie wykonywana w Wyszkowie 15 grudnia. Mammobus stanie za urzędem miejskim. 
Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:
  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii
  • lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie (rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2) i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Rejestracja prowadzona jest telefonicznie: numer 58 666 24 44 (call center czynne jest od poniedziałku do soboty) lub internetowo przez www.mammo.pl/formularz.
Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, należy przynieść klisze i wyniki poprzednich mammografii.
W tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia, zgłosiło się niespełna 39% uprawionych Polek. „Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość