100 lat Niepodległej w pieśniach i piosenkach (foto)

Wydarzenia

100 lat Niepodległej w pieśniach i piosenkach (foto)

10.11.2018
autor: Elżbieta Borzymek
9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Tak było też w I Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida. Wspólne wykonanie czterech zwrotek hymnu w obecności sztandaru szkoły rozpoczęło uroczystą akademię, która przypomniała burzliwe 100 lat niepodległości poprzez śpiew. – Dziś chcemy, żeby te pieśni były ciągle żywe w naszych sercach i pamięci. Z tego powodu pragniemy świętować rocznicę niepodległości właśnie w ten sposób – poprzez śpiew. Chcemy, aby nasze wspólne śpiewanie dziś, tutaj, na tej sali, było hołdem, jaki złożymy tym, którzy w wielkim trudzie wywalczyli nam wymarzoną niepodległość – podkreślili uczniowie.
- W każdym czasie, walki beznadziejnej i zwycięskiej, towarzyszyły nam pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały one przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały – kontynuowały prowadzące Julia, Wiktoria i Ania z klasy IIa, która przygotowała tę patriotyczną akademię pod kierunkiem swojej wychowawczyni Grażyny Piotrowicz. 
Uczniowie włożyli w to wiele serca i zaangażowania, ale nie na próżno. Udało się im stworzyć program, przemawiający do serc, angażujący także widzów i budzący wiele wzruszeń. 
W programie wykorzystano odpowiednio dobrane filmiki i fragmenty filmów dokumentalnych oraz wiersze i wypowiedzi sławnych osób o Polsce i Polakach. Na scenie pojawili się też nauczyciele. Pierwszą piosenkę – „Przybyli ułani pod okienko” (powstała w 1905 r.) – zaśpiewali wicedyrektor Wojciech Chaciński i nauczyciel Michał Czajka wraz z chórem klasy IIa. „Serce w plecaku” wykonały nauczycielki Agnieszka Głowacka, Patrycja Ogrodzińska i Joanna Krzyszczak z towarzyszeniem męskiego chórku uczniów. Obydwa wykonania zostały nagrodzone szczególnie gorącymi brawami. 
Innego rodzaju uczucia wzbudziła piosenka „Miasto” z filmu „Miasto 44”, którą pięknie zaśpiewali Adrianna Dobosz, Aleksandra Milczarczyk, Olga Getka  i Michał Laskowski (akompaniujący na pianinie także podczas wykonań innych utworów). 
- Kończymy opowieść o 100 burzliwych latach naszej Niepodległej Ojczyzny – podsumowały prowadzące – a budując przyszłość, weźmy sobie do serca słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”.
Program klasy IIa uświetniły występy kolegów i koleżanek z innych klas: Julii Antoniak, Kamila Hartmana, Kamila Rosłońca i Patryka Stankiewicza.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość