SIATKÓWKA: Camper wycofany z I Ligi Siatkarzy

Sport

SIATKÓWKA: Camper wycofany z I Ligi Siatkarzy

27.05.2016
autor: Michał Rogalski
5 maja na stronie internetowej zarząd KS Camper Wyszków opublikował następujące oświadczenie:
W związku z ciężką sytuacją finansową klubu KS Camper Wyszków, Zarząd Klubu podjął decyzje o wycofaniu zespołu z rozgrywek I Ligi Siatkowej Mężczyzn PZPS w sezonie 2016/2017.
Sytuacja, w jakiej znalazł się Klub, spowodowana jest w dużej mierze brakiem bezpośredniego awansu do ekstraklasy, co miało miejsce w wygranym przez nasz klub sezonie 2013/2014, jak i w sezonie 2014/15, gdy drużyna zajęła czwarte miejsce, spełniając wymóg stawiany przez PLPS S.A. Do naszej decyzji przyczyniło się również zaniechanie transmisji ze spotkań I Ligi Piłki Siatkowej po sezonie 2014/2015. Dla naszych największych sponsorów wspieranie naszej drużyny straciło wtedy mocno na atrakcyjności.
W nadchodzącym sezonie 2016/2017 nasz zespół seniorów pod przewodnictwem trenera Konrada Chrzczonowskiego wystą-pi w rozgrywkach IV ligi MWZPS. Zostały też uruchomione sekcje juniorów i kadetów, które będą występować w barwach KS CAMPER WYSZKÓW od najbliższego sezonu.
Jesteśmy również przekonani, iż Akademia Piłki Siatkowej skupiać będzie coraz liczniejsze grupy młodych adeptów piłki siatkowej.
Liczymy na wyrozumiałość i życzliwość naszych kibiców i wierzymy, że będą nas wspierać dalej swoim dopingiem w rozgrywkach wszystkich naszych grup.
Zarząd KS Camper Wyszków


O wyjaśnienia poprosiliśmy prezesa klubu Roberta Czyżaka.
Trudno się dziwić pana decyzji o wycofaniu klubu z rozgrywek. Co ostatecznie o tym zadecydowało?
- Dwa ostatnie sezony tak naprawdę graliśmy o nic. I liga w obecnej sytuacji, moim zdaniem, zamiera. Wycofuje się z niej coraz więcej drużyn, nie tylko my, nie tylko Kraków, podobne scenariusze dzieją się w kobiecej lidze. Przyczyną jest przede wszystkim brak motywacji do dalszej rywalizacji, bo o co? Mamy tytuł mistrza oraz 4. miejsce w I lidze, dwukrotnie więc pełniony warunek sportowy do awansu. Wobec tego, że Plusliga nie zamierza się otworzyć, I liga traci zupełnie na atrakcyjności. Z tego powodu opuściło nas już wielu sponsorów, czemu trudno się dziwić. Zdecydowano nie transmitować meczów pierwszoligowych, co zdecydowanie obniżyło potencjał marketingowy tych rozgrywek.
Mówi się, że Plusliga niebawem będzie ligą otwartą.
Jestem sceptykiem w tej kwestii, odbyliśmy już tyle spotkań w tej sprawie i nic się nie zmienia. W moim przekonaniu przez najbliższy czas sytuacja nie ulegnie poprawie.
PZPS nie wspiera klubów I-ligowych?
Bez odpowiedniego wsparcia PZPS I liga, która już poziomem odstaje, może niedługo ograniczyć się jeszcze bardziej. Wkład, wysiłek klubów z zaplecza Plusligi jest kompletnie niedoceniany. Proszę spojrzeć chociażby jak prezes Zbigniew Boniek zarządza PZPN. Z przyjemnością, a zarazem żalem ogląda się w telewizji mecze I-ligi piłkarskiej, np. z udziałem Pogoni Siedlce, gdzie każdy klub pierwszoligowy otrzymuje wsparcie PZPN. W piłce siatkowej związek natomiast niedługo będzie wysyłał wezwania do zapłaty za transmisje telewizyjne sprzed dwóch lat.
Czyli głównie chodzi o brak możliwości awansu?
Powiem szczerze, jako prezes klubu inwestowałem w Campera własne, prywatne pieniądze. Nie jest łatwo utrzymać klub w rozgrywkach I ligi siatkarzy, gdzie żeby przetrwać, klub musi dysponować minimum budżetem 700-800 tys. złotych. Tym bardziej, że większość sponsorów się wycofuje i odchodzi. W pewnym momencie trzeba zdecydować pomiędzy swoim zdrowiem, dobrem rodziny i własnej firmy, a Camperem. Żal serce ściska, dziewięć lat istnienia klubu, zdobyliśmy uznanie w Polsce, wypromowaliśmy sportowo i marketingowo miasto Wyszków, zapowiadaliśmy się jako kolejny świetny ośrodek siatkarski na mapie Polski.
Co  z nadchodzącym sezonem w IV lidze?
W IV lidze drużyna zacznie od nowa. Zorganizujemy na pewno otwarte treningi. Chcemy, aby skład oparty był na wyszkowskich wychowankach. W naszym mieście i okolicy jest wielu dobrych zawodników kończących szkoły gimnazjalne i średnie. Konrad Chrzczonowski będzie miał zapewne duży wybór. Camper Wyszków jest dzisiaj uznaną marką w Polsce i każdy z młodych graczy, liczę, chętnie będzie go reprezentować. Myślę, że powstanie dobry zespół, który w niedługim czasie awansuje do wyższej ligi i będzie atakował kolejne szczebla rozgrywek.
Dziękuję za rozmowę.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość