PIŁKA NOŻNA: Sezon częściowy dograny (?)

Sport

PIŁKA NOŻNA: Sezon częściowy dograny (?)

30.05.2020
autor: M.
Chyba najwięksi optymiści (a nawet część związkowych działaczy) nie spodziewali się, że zarząd Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej wyjdzie przed szereg i pomimo decyzji 14 z 16 okręgów wojewódzkich o zakończeniu sezonu, jako jedyny wpadnie na pomysł częściowego dokończenia rozgrywek.

Na wtorkową decyzję piłkarskiej mazowieckiej centrali, poza samymi działaczami, nie czekał chyba już nikt. Zdecydowana większość piłkarskiego środowiska z terenu naszego województwa z pewnością była przekonana, że „niema” decyzja zapadła już dawno, a posiedzenie zarządu MZPN-u zorganizowano tylko po to, by ją uprawomocnić. Jakież było zatem zdziwienie, gdy od środy na stronie internetowej związku można było przeczytać komunikat zawierający wręcz sensacyjne informacje.
Otóż zarząd faktycznie zdecydował, że sezon zostanie zakończony, ale tylko w A i B klasach, natomiast w obu IV ligach i okręgówkach zakończony będzie… tylko od 5. miejsca w dół. Co z ekipami z pierwszej czwórki? Jak chwali się we wspomnianym komunikacie Jacek Sowa, rzecznik związku, MZPN-owi zależy, aby najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły na boisku, a nie przy „zielonym stoliku” (!). W związku z tym zrodził się pomysł, aby cztery najwyżej sklasyfikowane po rundzie jesiennej drużyny rozegrały spotkania zaplanowane na wiosnę. Wszystkie mecze odbyłby się w ciągu 7 dni – 10, 13 i 17 czerwca.
I jak to w przypadku jakiejkolwiek decyzji bywa, znajdą się zadowoleni, czyli ci, którzy chcieli jeszcze walczyć o awans, ale również zespoły czujące się skrzywdzonymi. W naszej grupie niechętna do gry jest Escola, której już wydawało się, że jest w IV lidze, choć, jak się okazuje, była to nieuzasadniona radość. Mimo fali spekulacji, związek faktycznie nie wydał do tej pory ostatecznej decyzji. Tak naprawdę zatem, jeśli działacze i piłkarze w którymś klubie już otworzyli szampany z powodu awansu lub utrzymania się w lidze, zrobili to przedwcześnie i na podstawie wyłącznie spekulacji.
Burzę tą decyzją związek wywołał również w Ostrołęce. Działacze Narwi są nią zbulwersowani i, co by nie było, słusznie przytaczają treść poprzedniego komunikatu związku, który 7 maja napisał, że nie zamierza amatorom z niższych lig narzucać przesadnych obciążeń fizycznych w postaci gry co trzy dni i powodować u nich konieczności rezygnowania z pracy na czas meczów. Bądź co bądź musimy jednak pamiętać, że cały czas był to tylko komunikat, a nie oficjalna uchwała zarządu. Ekipie z Kurpi nie można się jednak dziwić. Ostrołęczanie już witali się z gąską, a jeśli baraże dojdą do skutku, to czekają ich wszystkie trzy mecze na wyjazdach. Narew jesienią podejmowała bowiem całą czołówkę na własnym boisku.
Z takiej decyzji szczęśliwi byliby na pewno w Mławie. Mławianka jesienią uplasowała się dopiero na 4. miejscu, a zimą zainwestowała w poważne wzmocnienia zespołu i nowego trenera. Jak bardzo żonglowanie pomysłami przez MZPN powoduje animozje między klubami pokazuje sytuacja właśnie z działaczem Mławianki. Jej przedstawiciel, będący jednocześnie delegatem ostrołęcko-ciechanowskiego okręgu na spotkanie zarządu MZPN-u, jako jedyny zagłosował wbrew wcześniejszym ustaleniom terenowych działaczy z Ostrołęki i Ciechanowa.
Do ciekawej sytuacji może dojść również w grupie północnej IV ligi. Choć ciekawie na pewno nie przyjmą tego w Łomiankach. Otóż czwarty po jesieni KS nie zagrałby w meczach pierwszej czwórki, mimo że ma tyle samo punktów co piąta Mazovia Mińsk Maz. i, co ważniejsze, wygrał 4:2 bezpośredni mecz z mińszczanami. Związek bowiem przy równej liczbie punktów będzie brał pod uwagę bilans bramkowy, a ten korzystniejszy ma Mazovia.

Reguły trzech meczów
Jeśli dodatkowe trzy wiosenne mecze dojdą do skutku, Bug powinien zagrać u siebie z Marcovią oraz Świtem II Nowy Dwór Maz. Na wyjazdowy mecz z liderującą Escolą wybierze się do stolicy. W trudnej sytuacji będzie zespół z Warszawy, który czekają wyjazdy do Marek i Nowego Dworu. Marcovia przyjedzie do Wyszkowa, zaś u siebie podejmie jeszcze Świt.
Co bardzo istotne, zachowany zostanie dorobek punktowy z jesieni. A zatem Escola i Marcovia pozostaną z 34 punktami, Bug z 32, Świt II z 30. Mecze zostaną rozegrane bez udziału publiczności.
Jest bardzo prawdopodobne, że spośród czterech zespołów awans wywalczą aż dwa. Nie będzie konieczności rozegrania barażów pomiędzy okręgami, ponieważ z powodu braku spadków prawie każda liga i tak zostanie automatycznie powiększona do co najmniej 18, a być może 20 drużyn.
Dla pozostałych drużyn, od piątego włącznie miejsca w dół, sezon zostałby zakończony. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie będzie w tym sezonie spadków.
Jeśli w wyznaczonym terminie nie będzie można rozegrać wspomnianych spotkań, wówczas za końcowe tabele uznane zostaną te po rundzie jesiennej – przy czym o kolejności w przypadku równej liczby punktów decydować będzie ogólny bilans bramkowy.
Mecz barażowy o awans do III ligi (tylko jeden) został zaplanowany na 27 czerwca na terenie neutralnym.

Zgodę na rozegranie meczów ma wydać ministrostwo sportu. O jego decyzji, zaraz po przekazaniu jej mediom, poinformujemy na naszej stronie internetowej.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość