ZABRODZIE: Przyjęci do braci uczniowskiej (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Przyjęci do braci uczniowskiej (foto)

21.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Lena, Martyna, Weronika, Jakub, Tomasz, Bartosz, Wiktoria, Aleksander, Franciszek, Błażej, Malwina, Amelia i Nataniel, uczniowie I klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Adelinie 17 października, w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów zostali przyjęci do braci uczniowskiej.
 
- Uroczystość pasowania na uczniów to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły – mówił do zgromadzonych na sali gimnastycznej dyrektor Adam Bogdanowicz. – Za chwilę pierwszaki zaprezentują to, czego już się nauczyły i pokażą, czy zasłużyły na miano ucznia.
Pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, a w nim jeden z uczniów tłumaczył koledze: Kolego, ślubowanie to jest całkiem coś innego. Musisz przyrzec, że bez przerwy będziesz dbać o pani nerwy, będziesz uczył się starannie, zachowywał nienagannie. Gdy umowa taka stanie, to jest właśnie ślubowanie! 
- Jesteście rozśpiewani - zauważył dyrektor - dużo już umiecie, ale jesteśmy ciekawi, czy pierwszaki potrafią samodzielnie odpowiadać na pytania i wykonywać różne zadania.
Pierwsze pytania egzaminacyjne zadane przez pana dyrektora pochodziły z mającego prawie 120 lat patriotycznego wiersza Władysława Bełzy „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”: Kto ty jesteś? - Polak mały. Jaki znak twój? - Orzeł biały… Dzieci śpiewająco odpowiedziały te na pytania, ale również na pytania dotyczące bezpiecznej drogi do i ze szkoły.
- Brawo! Daliście dowód na to, że zasługujecie, by przyjąć was do braci uczniowskiej. Myślę, że z wielką ochotą i zapałem podejmiecie obowiązki szkolne. Wobec wszystkich tu zebranych złożycie ślubowanie i zostaniecie pasowani na uczniów naszej szkoły.
I tak się stało. 
Wychowawczyni I klasy Elżbieta Królik pokazała zgromadzonym dokument z imionami i nazwiskami pierwszaków, z odciskiem palców każdego z nich, z pieczęcią szkoły i oświadczeniem, że tych trzynaścioro uczniów zostało przyjętych do braci uczniowskiej ZS-P w Adelinie. 
A na koniec była niespodzianka – na salę wjechał tort w kształcie książki, rozświetlony fontannami tortowymi.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość