ZABRODZIE: O historii atrakcyjnie

Powiat

ZABRODZIE: O historii atrakcyjnie

20.09.2016
autor: Ewa Elward
W sobotę i niedzielę, 17 i 18 września, w zabytkowym młynie w Niegowie odbyła się ciekawa impreza z wieloma atrakcjami zarówno dla młodszych, jak i starszych. Była częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, wydarzenia kulturalnego, przypominającego cenne zabytki w naszym otoczeniu, które nie muszą stać puste.
Organizatorzy przygotowali ciekawy program dla dzieci, które chętnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych i pod okiem instruktorów wykonywały m.in. kwiaty z bibuły. Niegowska stajnia Taxus zapraszała na przejażdżki na kucykach, cieszące się dużym zainteresowaniem. 
Starsi z zaciekawieniem oglądali wystawy w młynie: fotografie kapliczek i krzyży przydrożnych autorstwa Adriany Redlickiej, przedmiotów użytkowych związanych z piekarnictwem i młynarstwem. Szczególnie ciekawa była ekspozycja makiet ks. Janusza Grygiera. Modele przedstawiały różne scenki związane z kolejnictwem, do tego dołączono kolekcję znaczków pocztowych i kart pocztowych o tej samej tematyce. 
Pierwszy dzień imprezy zakończył się kinem plenerowym. Pokazano najpierw film o Puszczy Białowieskiej, następnie  dokumentalny Instytutu Pamięci Narodowej o mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora, jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia, cichociemnym.
W niedzielę pojawiła się kolekcja zabytkowych maszyn rolniczych, ciągników, aut, motocykli. Najstarsze maszyny były jeszcze konne, pokazano też m.in. gilotynę do cięcia słomy, opylacz plecakowy, drewniane brony, konne bryczki, ciągniki z początku lat 60. Ciekawostką był odnowiony młynek z młyna, byli pracownicy nie mogli uwierzyć, że to ten sam, który pamiętają. 
Silny wiatr pokrzyżował nieco plany, ponieważ zdalnie sterowane modele samolotów trzeba było puszczać na uwięzi. Weekendowe spotkanie z historią zakończyła zabawa plenerowa. 
W ramach cyklicznych spotkań Europejskich Dni Dziedzictwa w różnego typu zabytkowych budowlach społeczność lokalna spędza wspólnie czas na integracji i poznawaniu lokalnej historii i tradycji. Dzieje się to w atrakcyjnej formie festynów, pikników, organizowane są wystawy, wykłady, koncerty, kiermasze. Jak czytamy na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa:  „to przede wszystkim program edukacyjny, (...) przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem. (...) Dzięki obcowaniu z zabytkiem, wydarzenia z przeszłości stają się mniej odległe i bardziej zrozumiałe”.
fot. Marta Kochańska
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość