ZABRODZIE: Nowy czarny punkt wodny na terenie powiatu wyszkowskiego

Powiat

ZABRODZIE: Nowy czarny punkt wodny na terenie powiatu wyszkowskiego

13.06.2022
autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką policją prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na listę niestrzeżonych akwenów trafiły kolejne cztery, w tym jeden w Słopsku.
 
W 2021 r. na terenie Mazowsza doszło do 38 utonięć. Dla porównania w 2020 r. w naszym regionie utonęło 58 osób, co oznacza, że mamy do czynienia z tendencją spadkową. Najczęstszą przyczyną utonięć są brawura, lekkomyślność oraz alkohol. Poza tym często wypoczywający nad wodą zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i korzystają z dzikich kąpielisk, które nie są do tego przeznaczone. 
– Wakacje to wyjątkowy sezon. Mamy więcej wolnego czasu, a korzystając z pięknej, słonecznej pogody najchętniej wypoczywamy nad wodą. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze kąpieliska kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać tylko miejsca bezpieczne, strzeżone i odpowiednio oznaczone. Nasze życie i zdrowie są najważniejsze – podkreśla radna województwa Katarzyna Bornowska, przewodnicząca komisji skarg, wniosków i petycji w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego, we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie, prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Przed kąpielą w takich miejscach i jej zgubnymi skutkami ostrzegają charakterystyczne czarno-żółte tablice. 
W tym roku na terenie Mazowsza pojawią się 4 nowe czarne punkty wodne. Staną one w: 
Wierzbicy (pow. radomski, gm. Wierzbica) przy wyrobisku pokopalnianym po cementowni
Krukach (pow. ostrołęcki, gm. Olszewo-Borki) przy wyrobisku pokopalnianym – żwirowni
Słopsku (pow. wyszkowski, gm. Zabrodzie) przy wyrobisku pokopalnianym – żwirowni
Godziszu (pow. garwoliński, gm. Sobolew) przy stawach
Łącznie po aktualizacji na Mazowszu będzie 125 miejsc oznaczonych „Czarnymi punktami wodnymi”. Najwięcej - 25 - niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim. Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli.
NINA - kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Na razie 16 tablic, pozostałe w przyszłym roku

SOMIANKA: Na razie 16 tablic, pozostałe w przyszłym roku

Na terenie gminy zamontowano 16 nowych tablic, na których zamieszczane będą ważne dla mieszkańców informacje i komunikaty. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Zimowe manewry w bibliotece

BRAŃSZCZYK: Zimowe manewry w bibliotece

Gminna Biblioteka w Brańszczyku zaprasza uczniów szkół podstawowych podczas ferii zimowych na Manewry Bibliotecznej Ferajny. Zajęcia, bezpłatne, będą się odbywały od 10 do 21 lutego (od poniedziałku do piątku w godz. 11-13, w filiach  bibliotecznych w określonych dniach). Zapisy w bibliotekach. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Wybierają sołtysów na 5 lat

SOMIANKA: Wybierają sołtysów na 5 lat

Rozpoczęły się wyborcze zebrania wiejskie w 31 sołectwach gminy Somianka. Pierwsze odbyło się w Hucie Podgórnej (21 marca), trzy ostatnie zaplanowano na sobotę 6 kwietnia. Wybrani sołtysi i rady sołeckie będą swoje funkcje pełnić przez 5 lat (dotychczas przez 4 lata). Pierwszym sołtysem wybranym na 5-letnią kadencję jest Wojciech Groszkowski z Huty Podgórnej.
zobacz więcej
SOMIANKA: Nowy sprzęt dla strażaków

SOMIANKA: Nowy sprzęt dla strażaków

Gościem na sesji 20 grudnia była dyrektor KRUS Joanna Bala (na fot.), także radna wojewódzka. Druhom Grzegorzowi Jeżowi i Sławomirowi Słomczyńskiemu, prezesowi jednostki OSP w Somiance podziękowała  za współpracę. – Jeżeli ja widzę, że są potrzeby OSP, a są, i to ogromne, staram się wspierać i pomagać – podkreśliła. Poinformowała, że udało się pozyskać z Funduszu Składkowego 8 tys. zł na zakup wyposażenia dla strażaków, m.in. radiotelefonu, kombinezonu i rękawic pszczelarskich do łapania rojów, flar ostrzegawczych, rękawic specjalnych. 
zobacz więcej