ZABRODZIE: Jagód było w bród (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Jagód było w bród (foto)

11.07.2019
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, Urząd Gminy w Zabrodziu
Tegoroczne, czwarte już, „Jagodowe żniwa za brodem”, jak zapowiedział wójt Krzysztof Jezierski, były skromniejsze od ubiegłorocznych, bez gwiazd krajowego formatu. W części artystycznej wystąpili lokalni artyści, a także zespół Dr Queen w coverach Czesława Niemena i Freddiego Mercury’ego. Zebrano 34 kg jagód. Rozegrano turniej piłki nożnej i wiele konkursów. Dopisały zarówno pogoda, jak i humory.
 
Impreza tradycyjnie odbyła się na leśnym boisku w Kicinach. Po godzinie 9 rozpoczął się tam turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabrodzie. Planowano zakończenie ok. godz. 13, ale zgłosiło się 6 drużyn (Obrąb, Amarena United, Coco Jambo – Przykory, Niegów, Orlik Zabrodzie, No Name). Rozgrywki zakończyły się więc dopiero ok. godz. 16. I miejsce (nagroda pieniężna w wys. 800 zł) zdobył Niegów, II – Orlik Zabrodzie (600 zł), III – Coco Jambo (400 zł).
Na poszukiwanie jagód po godz. 13 wyruszyło do lasu 9 trzyosobowych drużyn i 6 osób indywidualnie. W sumie zebrano 34 kg jagód. W kategorii drużynowej zwyciężyli pracownicy Urzędu Gminy Zabrodzie: Barbara Sadowska, Ewa Małaszek, Marta Górska (4,882 kg jagód). II miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”: Grażyna Połodziuk, Monika Napłoszek, Grażyna Paź (3,837 kg), III – drużyna Starostwa Powiatowego w Wyszkowie: Agnieszka Ołdak, Marcin Malinowski i Rafał Jaźwiński (3,736 kg). W kategorii indywidualnej najwięcej jagód zebrała, tak samo jak w ubiegłym roku, Danuta Nisio z Wysych (1,655 kg). II miejsce zdobył  Kazimierz Izdebski (1,378 kg), III – Vira Chiara (1,026 kg). Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obydwu kategoriach w nagrodę otrzymali kosze wiklinowe z odpowiednią zawartością. 
W czasie, kiedy jedni zbierali jagody, a na boisku trwały rozgrywki piłkarskie, wokół boiska odbywało się wiele konkursów, warsztatów i prezentacji. Krótki wykład na temat efektu cieplarnianego wygłosił student SGGW w Warszawie Arkadiusz Sternik.
Do konkursu kulinarnego dla dorosłych „Jagodowy przysmak”, realizowanego przez Gminną Bibliotekę, przystąpiło 10 uczestniczek. Komisja oceniała smak, regionalność i sposób podania potraw. Najwyżej oceniła bezę z kremem i jagodami upieczoną przez Adriannę Redlicką (jej ciasto wygrało też w 2017 r.), w nagrodę otrzymała sokowirówkę. Na drugim miejscu znalazła się beza z musem jagodowym Heleny Michalik, ubiegłorocznej laureatki (blender kielichowy), a na trzecim rolada jagodowa Marianny Grzeszczak (wyciskarka do cytrusów). Wyróżniono ciasta Barbary Redlickiej i Wiesławy Oleksiak.
Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci „Pejzaż na desce malowany”, w którym uczestniczyło 28 osób. Oceniający zwracali uwagę na pomysłowość, estetykę wykonania, nawiązanie do charakteru imprezy i ogólny wyraz artystyczne. Najwyżej ocenili prace: Mileny Wasilewskiej (w nagrodę otrzymała krzesło turystyczne), Sylwii Powierży (torba podróżna) i Joanny Górki (piłka). Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Konkurs na najładniejszy wianek – to pomysł powstałego w tym roku KGW „Gajowianki” (wianki mają przecież w swojej nazwie). Do rywalizacji przystąpiło 18 dziewcząt. I miejsce zdobyła Weronika  Pakuła (nagroda – plecak NIKE), II – Gabriela Ołdak (dwuosobowy namiot), III – Gabriela Jezierska (torba podróżna).
Pomysłodawcą I Mistrzostw w Rzucie Beretem, a jednocześnie prowadzącym konkurs i fundatorem nagród był Sławomir Szyszkowski, sołtys Anastazewa. Rywalizowano w dwóch kategoriach: do 12 lat i powyżej 12 lat. W pierwszej zwyciężyły dziewczęta: Kinga Skoczeń, Magdalena Kulesza i Maria Ruszczak, w drugiej – panowie: Marcin Matak, Krystian Pakuła i Paweł Wojtkowski.
Śródmiejskie koło warszawskiego PTTK przeprowadziło konkurs wiedzy o gminie Zabrodzie. Zwyciężyła w nim Adriana Redlicka, II miejsce zajęła Maria Podolak, III ex aequo Michał Fujak i Grzegorz Choba.
Fundacja „Akomodacja” zaprosiła na grę terenową „Niestrudzony poszukiwacz jagód”, w której m.in. w oparciu o polsko-słowiańskie runy uczestnicy rozszyfrowywali  informację, gdzie są ukryte jagody. 
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Zabrodzie pokazywały, jak się lepi pierogi, a potem nimi częstowały. Swoje stoiska przygotowali też: KGW Głuchy, koła łowieckie „Trop” i „Czajka”, Nadleśnictwo Drewnica, pszczelarze W. Getka i P. Gawrych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty garncarskie i rymarskie.
Część artystyczna rozpoczęła się (ok. godz. 17) występem utalentowanych muzycznie uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu oraz absolwentek zabrodzkiego gimnazjum. Po bardzo młodych artystach na scenę wszedł doświadczony, bo działający już od ponad 45 lat, i bardzo dobrze znany mieszkańcom gminy zespół „Sława”. Pracuje pod kierunkiem Ewy Rytelewskiej.
Czterdziestominutowy koncert dała Kapela z Mostówki, szerzej jeszcze nieznana. W jej skład wchodzą: mieszkaniec Mostówki Łukasz Dąbrowski (akordeon), Tomasz Szcześniak (banjo, śpiew) i Kamil Siciak (bęben). Wszyscy są absolwentami Akademii  Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Zagrali muzykę z okresu międzywojennego, m.in. utwory Henryka Warsa, fokstroty, tanga, zaprezentowali folklor warszawski, w tym najpopularniejsze piosenki Stanisława Grzesiuka. Publiczność nie pozostała obojętna na tę muzykę i ruszyła do tańca. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Łukasz Dąbrowski w minionym roku szkolnym, jako Pan Pianinko, prowadził raz w miesiącu wraz z młodymi muzykami scen warszawskich lekcje muzyczne w szkole w Adelinie i Przedszkolu „Zaczarowany  Ołówek” w Zabrodziu. 
Zaprezentował się też zespół Play z solistką Karoliną Wasiak (zespół powstał z połączenia muzyków i wokalistów z innych zespołów). Można też było potańczyć na dyskotece z DJ Marcelem. Na finał wystąpił zespół Dr Queen w coverach Czesława Niemena i Freddiego Mercury’ego. 
Imprezę, która zakończyła się o godz. 22, prowadził Marcin Kukulak vel Okulak.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość