ZABRODZIE: Europejskie Dni Dziedzictwa (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Europejskie Dni Dziedzictwa (FOTO)

20.09.2021
autor: Elżbieta Szczuka
Deszczowa aura zakłóciła nieco IX Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2021, ale ci, którym pogoda była niestraszna i w sobotę 18 września na zaproszenie Bractwa Zabrodzkiego przyszli do niegowskiego młyna, byli zadowoleni.
 
Europejskie Dni Dziedzictwa (w Polsce już 29) to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów mają okazję poznać historię i kulturę narodową, regionalną czy lokalną
Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni, tegoroczne hasło to „Smaki dziedzictwa”. Te tradycyjne smaki i przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie w Niegowie zaprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”. Można było skosztować m.in. trzech rodzajów zup, były tzw. kluski żelaźniaki, kugel, kotlety z kaszy gryczanej z grzybami, sosy jogurtowe i paprykowe, drożdżowe sękale, syropy z jagód, czarnego bzu, sosny, lipy, mniszka. Wszystko przepyszne.
Zainteresowaniem cieszył się konkurs na domową pizzę. Jury w składzie: Patryk Tchórz, Sylwia Marciszewska i Jan Getka za najsmaczniejszą uznało pizzę przygotowaną przez p. Agnieszkę Szafrańską (z gruszką, serem Blue Cheese i rukolą). II miejsce przyznali Kacprowi Kurowskiemu, uczniowi VIII klasy szkoły w Zabrodziu (z serem salami, oliwkami i suszonymi pomidorami), III – p. Filipowi Walczyńskiemu (szynka parmeńska i czarne oliwki). Upieczone w chlebowym piecu pizze, nie tylko te konkursowe, cieszyły się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych - znikały błyskawiczne.
Jeśli chodzi o zabytki, to zwiedzanie młyna (znalazła się tam m.in. wystawa prac wykonanych kilka dni wcześniej na Norwidianach 2021) było połączone z demonstracyjnym uruchomieniem przez prezesa Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusza Redlickiego odrestaurowanego silnika Winterthur.
Broń na przestrzeni wieków – od czasów Napoleona Bonapartego (w tym roku przypada 200. rocznica jego śmierci) do dziś oraz odznaczenia z okresu II RP i powstania styczniowego prezentował Konrad Wróbel.
Stoisko z wyrobami kowalstwa artystycznego i metaloplastyki wystawił Maciej Danaj.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość