ZABRODZIE: Dzisiaj są dożynki, trzeba się radować (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Dzisiaj są dożynki, trzeba się radować (FOTO)

31.08.2021
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, UG Zabrodzie
- śpiewał zespół „Sława” podczas powiatowo-gminnej uroczystości, która odbyła się 29 sierpnia w Zabrodziu pod hasłem „Smaki i tradycje Mazowsza”. – Dożynki są piękną polską tradycją – zauważyła członkini zespołu. – To jeden z najpiękniejszych dni w życiu rolnika. Dziękujemy za wasz wysiłek i zaangażowanie.
 
W południe na boisku orlik w Zabrodziu przeszedł korowód dożynkowy, a w nim reprezentacje wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego z wieńcami. Koorwód prowadzili starostowie dożynek Małgorzata i Tadeusz Kamińscy z sołectwa Choszczowe oraz starosta bartny Jan Niedźwiedź z Wyszkowa w asyście Ryszarda i Bartłomieja Durków. 
Państwo Kamińscy aktywnie uczestniczą w życiu społeczności lokalnej, a gospodarstwo prowadzą od 30 lat. Głównie zajmują się hodowlą bydła mlecznego oraz opasów. Pasją Jana Niedźwiedzia od 1980 r. jest pszczelarstwo. Obecnie razem z synem prowadzi pasiekę, w której ma 160 rodzin pszczelich. Przez 10 lat był prezesem Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie.
Ks. Emil Adler, administrator niegowskiej parafii, poświęcił wieńce dożynkowe i odprawił Mszę św. polową. Jej oprawę muzyczną zapewnili organista Paweł Getka i wyszkowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego.
Zgodnie z tradycją, starostwie dożynek i starosta bartny przekazali bochen chleba gospodarzom dożynek – staroście Jerzemu Żukowskiemu i wójtowi Krzysztofowi Jezierskiemu, którzy z kolei przełamali się chlebem z wszystkimi wójtami gmin powiatu wyszkowskiego i osobami zgromadzonymi na uroczystości.
 
Podziękowania i życzenia 
W swoim wystąpieniu starosta Żukowski zaznaczył, że dożynkowa tradycja jest ważnym elementem polskiej kultury i tożsamości. Podziękował rolnikom za chleb, trud pracy na roli, poświęcenie, życzliwość i pracowitość. Podziękował też wszystkim osobom zaangażowanych w organizację uroczystości dożynkowej. 
Z kolei wójt Jezierski przypomniał, że w gminie Zabrodzie przez 7 lat nie było organizowane święto plonów. 
- Z uwagi na bliskość stolicy coraz mniej naszych mieszkańców zajmuje się wyłącznie rolnictwem. Z różnych przyczyn znaczna część ziemi rolnej od lat leży odłogiem. Nie powinno tak być. Starajmy się to zmieniać. Tym bardziej powinniśmy podtrzymywać i pielęgnować szacunek do chleba, do ziemi i ciężkiej pracy rolników – podkreślił. – Praca rolnika jest bardzo trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki nadal decydującym czynnikiem o dochodzie lub stracie jest natura. Zjawiska pogodowe coraz częściej są nieprzewidywalne i gwałtowne.
Życzył rolnikom szczęśliwego zakończenia zbiorów, żeby darzyło im się w polu i w zagrodzie, i dużo zdrowia. A wszystkim dobrej zabawy na dożynkach.
- O tym, że rolnictwo to ciężki kawałek chleba, wszyscy wiemy. Sam jestem rolnikiem, kilkadziesiąt kilometrów stąd prowadzę własne gospodarstwo, ale żniw jeszcze nie skończyłem. Mam nadzieję, że w tym tygodniu się uda – mówił poseł Maciej Górski, m.in. członek sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Przyznał, że smutkiem napawa go to, że wiele pól jest nieobsianych, rośnie na nich nawłoć, bo brakuje gospodarza. Życzył, żeby nie zabrakło chleba na polskich stołach i rąk do pracy.
Listy do uczestników dożynek przesłali: premier Mateusz Morawiecki, poseł Henryk Kowalczyk, posłanka Teresa Wargocka, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc. Samorząd Województwa Mazowieckiego współfinansował te dożynki.
 
Czas, by uhonorować rolników
- Dożynki to doskonały czas by uhonorować rolników za ich ciężką i wytrwałą pracę – podkreśliła prowadząca tę część uroczystości Ewa Michalik ze starostwa.
Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” (przyznawaną przez Ministra Rolnictwa) zostali wyróżnieni: Małgorzata i Andrzej Chmielowie z gm. Zabrodzie, Krzysztof Kurowski z gm. Brańszczyk, Grzegorz Bułatowicz z gm. Długosiodło, Adam Kamiński z gm. Rząśnik, Paweł Świercz z gm. Somianka i Mariusz Grześkiewicz z gm. Wyszków.
Podziękowania za przygotowanie wieńców dożynkowych otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich „Turzynianki” z Turzyna, gm. Brańszczyk; sołectwo Zalas z gm. Długosiodło; KGW „Ochudnianki” z Ochudna, gm. Rzaśnik; sołectwo Somianka-Parcele z gm. Somianka; sołectwa: Zabrodzie, Choszczowe, Niegów, Gaj i Dębinki z gm. Zabrodzie oraz Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański Koło w Wyszkowie. Podziękowania otrzymali również starostowie dożynek i starosta bartny.
Dziesięciu rolników z powiatu wyszkowskiego, największych producentów mleka, zostało uhonorowanych przez firmę„Mleks”(skupuje mleko od 2.300 dostawców z 14 powiatów). Nagrody otrzymali: z gminy Rząśnik – Wiesław Orłowski z Janowa,  Zbigniew Jasiński z Wólki Lubielskiej, Franciszek Mielczarczyk z Janowa; z gm. Zabrodzie – Wojciech Mościcki z Mościsk; z gm. Brańszczyk –  Sylwester Łada z Dudowizny, Krzysztof Komor z Udrzyna, Łukasz Zawadzki z  Białegobłota-Starej Wsi; z gm. Długosiodło – Kamil Kania z Augustowa, Jan Szyszkowski ze Znamiączek; z gm. Wyszków – Franciszek Wróbel z Gulczewa.
W tzw. miasteczku dożynkowym sołectwa z gminy Zabrodzie zapraszały na tradycyjne przysmaki, grochówkę, pyszne ciasta, chleb ze smalcem i domowe przetwory. Zaprezentowali się lokalni artyści i rękodzielnicy. Namioty wystawili: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowiecki Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie, Klub Honorowych Dawców Krwi Oddziału „Porębska Kropelka”, Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie i Stowarzyszenia Miłośników Anastazewa i Okolic.  Był też punkt szczepień przeciw Covid-19.
Część artystyczną rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, która zagrala wiele przebojów. Na scenie wystąpił też zespół śpiewaczy „Sława” z Zabrodzia. Zaprezentował piosenki i przyśpiewki dożynkowe. „Dzisiaj są dożynki, trzeba się radować i za nasze plony Bogu podziękować” – śpiewał. 
Osób na stadionie wciąż przybywało. Kolejni wykonawcy to: Danuta Stankiewicz i Kapela z Mostówki, gwiazda wieczoru – discopolowy zespół „Masters” z wokalistą Pawłem Jasionowskim. Dyskotekę pod chmurką poprowadził DJ Marcel.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość