ZABRODZIE: Druga udana akcja krwiodawstwa w Zabrodziu! (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Druga udana akcja krwiodawstwa w Zabrodziu! (foto)

18.05.2021
autor: Organizatorzy
Specjalny autobus do poboru krwi po raz drugi zaparkował w Zabrodziu, na parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury i siedzibie OSP. Tym razem, 17 maja 2021 r., krwiodawcy również nie zawiedli – zebrano niemal 11 litrów krwi!
 
Akcja w Zabrodziu, organizowana przez Porębską Kropelkę – Oddział Klubu HDK Legion, odbyła się w ramach prowadzonego na terenie powiatu wyszkowskiego cyklu akcji pn. „Krwi nie zastąpi żaden lek”. Podobne akcje z powodzeniem odbywały się już w Porębie, Brańszczyku i Somiance. Pierwsza akcja w Zabrodziu odbyła się 15 grudnia 2020 r. – krwiodawcy, którzy oddali krew w grudniu zeszłego roku, pojawili się i tym razem!
 
Pierwsi chętni na oddanie krwi stawili się jeszcze przed przyjazdem ambulansu do poboru krwi. Aż 31 osób odpowiedziało na apel organizatorów, spośród nich 24 osobom udało się krew oddać (10 kobietom i 14 mężczyznom). Trzy osoby oddały krew po raz pierwszy. Krwiodawcami byli nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości – do Zabrodzia przyjechali także darczyńcy z gmin Brańszczyk, Tłuszcz, Klembów czy Radzymin.
 
- Cieszy nas, że mimo pandemii krwiodawcy chcą podzielić się najcenniejszym lekiem, którego nie możemy kupić ani wytworzyć w laboratorium. Nasze akcje od początku cieszą się dużym powodzeniem, bo, by oddać krew, nie trzeba jechać do Warszawy czy innych stacjonarnych punktów – mówi Paweł Bralewski, koordynator akcji na terenie powiatu wyszkowskiego. – Krwiodawcy w rozmowach zgłaszają duże zapotrzebowanie na akcje. Jeśli któremuś z nich z różnych względów nie uda się oddać krwi, pytają o kolejne wydarzenia i lokalizacje. Cieszy nas także duża świadomość dawców, większość z nich doskonale wie, jak przygotować się do donacji i czy np. po szczepieniu na COVID-19 mogą oddać krew.
 
Warto przypomnieć, że według wytycznych Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 można oddać krew, czekając odpowiednio: szczepionka Pfizer i Moderna – 48 godzin, Astra Zeneca i Johnson&Johnson – 14 dni. 
 
Dziękujemy!
 
Tradycyjnie na każdego krwiodawcę czekały prezenty i upominki przygotowane przez organizatorów i partnerów. O słodką część prezentów i przygotowanie przepysznych ciast zadbały Spółdzielnia Socjalna „Integracja” z Adelina, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Gajowianki” oraz sołectw Gaj i Choszczowe. Na ręce organizatorów Nadleśnictwo Drewnica przekazało 80 sadzonek sosny, które cieszyły się ogromnym powodzeniem! Na krwiodawców czekały także gadżety przekazane przez Gminę Zabrodzie, Powiat Wyszkowski i Porębską Kropelkę. 
Organizatorzy za udział i pomoc w przygotowaniu akcji składają serdeczne podziękowania Gminie Zabrodzie i Panu Wójtowi Krzysztofowi Jezierskiemu, a także pracownikom urzędu za nieocenione wsparcie techniczne, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Zabrodziu i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu. 
Za przekazane upominki i słodkości dziękujemy Spółdzielni Socjalnej „Integracja” w Adelinie, Nadleśnictwu Drewnica, pani Grażynie Połodziuk i wszystkim paniom z KGW „Gajowianki”, pani Arlecie Miąśkiewicz i paniom z sołectwa Gaj, sołectwu Choszczowe, pani Agnieszce Ołdak-Prokop oraz anonimowym sponsorom. 
Po raz kolejny składamy podziękowania miejscowym parafiom za pomoc w rozpropagowaniu akcji. 
Największe brawa i gratulacje należą się jednak wszystkim krwiodawcom – to dzięki nim mamy zapał do organizowania kolejnych wydarzeń na terenie naszego powiatu! Dziękujemy!
 
Krwiodawcy kolejny raz pokazali, że nie są obojętni na los innych, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy zainteresowanie krwiodawstwem spada. Kolejną akcję w Zabrodziu zaplanowano na jesień.
Natomiast mobilny ambulans do poboru krwi pojawi się już 31 maja w Somiance i 21 czerwca w Porębie. Cykl akcji „Krwi nie zastąpi żaden lek” organizowany jest w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Powiat Wyszkowski.
NINA - kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość