ZABRODZIE: Droga czy drzewa? (FOTO)

Powiat

ZABRODZIE: Droga czy drzewa? (FOTO)

18.06.2021
autor: Elżbieta Szczuka
Rozpoczęła się przebudowa drogi gminnej Zabrodzie – Zazdrość –Wysychy – Głuchy. Z inwestycją wiąże się wycięcie 73 drzew, m.in. w Zazdrości. Nie może się z tym pogodzić nasz Czytelnik. – Nie wyobrażam sobie, że z powodu drzew nie wykonamy oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji i stracimy 2 miliony dotacji – odpowiada na jego interwencję wójt.
 
W przetargu najkorzystniejszą ofertę (było 6 oferentów) – 2.637.262 zł brutto – złożyła firma Drogi i Mosty  Jana Kaczmarczyka z Kacic k. Pułtuska. 70% dotacji na realizację tej inwestycji Gmina Zabrodzie pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Prace powinny być zakończone do 31 sierpnia br.
Budowana droga o nawierzchni z betonu asfaltowego ma mieć długość 3,4 km, szerokość pasa drogowego w liniach rozgraniczających od 10 do 16 metrów, szerokość jezdni 5 metrów. Zjazdy indywidualne wykonane będą z kostki betonowej i kruszywa łamanego, zjazdy publiczne z betonu asfaltowego. Na odcinku 741 m.b., od skrzyżowania w Zabrodziu do ul. Polnej, będzie wykonany chodnik szer. 2 metrów z kostki betonowej, przyległy do jezdni. Na całym odcinku drogi zaprojektowano trzy przejścia dla pieszych. 
Droga jest budowana na podstawie decyzji ZID-owskiej (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) – pozwolenie na budowę uzyskano na podstawie tzw. specustawy drogowej, dzięki czemu procedury administracyjne są uproszczone, co przyspiesza realizację inwestycji. 
W ramach inwestycji przewidziano ścięcie 73 drzew różnej wielkości i wykarczowanie pni oraz wycięcie i wykarczowanie krzaków, kolidujących z inwestycją. Te drzewa to m.in. stare, malownicze wierzby, często pochylone nad drogą, rosną w pasie drogowym lub na jego granicy. 
I właśnie z wycięciem dorodnych drzew rosnących w Zazdrości przy ul. Napoleońskiej nie może pogodzić się nasz Czytelnik. Interweniował w tej sprawie w naszej redakcji i u wójta. 
- Mamy do wykonania inwestycję, na którą uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, gdzie jest napisane, że kolidujące z inwestycją drzewa należy usunąć, bo inaczej nie wybudujemy drogi – odpowiada wójt Krzysztof Jezierski. – Już wcześniej mieliśmy interwencje od mieszkańców, że niektóre drzewa stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Wójt przypomniał, że w tym roku gmina posadziła około 120 drzew w różnych miejscowościach, jesienią dosadzi jeszcze 50.
- Cenię sobie drzewa, ale powinny rosnąć tam, gdzie nie kolidują. Nie wyobrażam sobie, że z powodu drzew nie wykonamy oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji i stracimy 2 miliony dotacji.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Jest trudno, ale wszyscy się starają

SOMIANKA: Jest trudno, ale wszyscy się starają

W szkołach gminnych ze względu na brak światłowodu nie ma dzienników elektronicznych. Dyrekcje szkół, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice nie załamują jednak rąk. Zdalne nauczanie jest prowadzone, choć wymaga to wielokrotnie więcej pracy, przede wszystkim od nauczycieli. Kontaktują się z uczniami za pośrednictwem mejli, SMS-ów, portali społecznościowych czy grup na Messengerze. Ważne, że czują wsparcie i pomoc od rodziców. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Walczcie o miłość, rodzinę, marzenia

SOMIANKA: Walczcie o miłość, rodzinę, marzenia

„Wielu ludzi sądzi, że bez książek można żyć. Zapewne mają trochę racji. Ale co to za życie” – odczytaniem fragmentu książki „Rodzinne sekrety” bibliotekarka Dorota Groszkiewicz przywitała jej autorkę Krystynę Mirek, która 9 listopada odwiedziła Gminny Ośrodek Kultury w Somiance. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Opłata drastycznie wysoka

SOMIANKA: Opłata drastycznie wysoka

Na sesji rady gminy 8 stycznia radni uchwalili nowe stawki za odbiór i utylizację odpadów. O wysokości opłaty będzie decydowała liczba mieszkańców danej nieruchomości. Jeszcze w styczniu opłaty będą naliczane, jak dotychczas, od gospodarstwa. Nowe zasady wchodzą od 1 lutego. Gmina będzie płaciła wybranej w przetargu firmie za rzeczywiście odebrane śmieci, a nie ryczałtowo, jak do tej pory. Wywożone z terenu gminy śmieci będą ważone.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Pierwszaki czytelnikami

RZĄŚNIK: Pierwszaki czytelnikami

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości Szkoły Podstawowej w Rząśniku. W tym roku odbyło się 12 lutego. Jego celem jest zachęcanie najmłodszych uczniów do wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
zobacz więcej