ZABRODZIE: Debatowali o bezpieczeństwie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Debatowali o bezpieczeństwie (foto)

12.04.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Niezbyt dużym zainteresowaniem (nie zawiedli sołtysi) cieszyła się debata policyjna dotycząca bezpieczeństwa, która odbyła się 29 marca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zabrodziu. Podsumowanie wyników działań policji z ostatnich dziesięciu miesięcy przedstawił komendant powiatowy policji insp. Michał Toporkiewicz (na fot.) . Przypomniał też wnioski przedstawione na poprzedniej debacie i omówił ich realizację. 
 
Komendant Michał Toporkiewicz najpierw przekazał dane dotyczące struktury wyszkowskiej komendy powiatowej. W jej skład wchodzą: wydziały – kryminalny, prewencji, ruchu drogowego, referaty – ds. walki z przestępczością gospodarczą i korupcją oraz wspomagający, a także trzy posterunki – w Długosiodle, Somiance i Zabrodziu. Posterunek Policji w Zabrodziu został reaktywowany 19 grudnia 2016 r. (po likwidacji w grudniu 2012 r.), pracuje w nim 8 policjantów, kierowanych przez asp. szt. Zbigniewa Kwiecińskiego. Dzielnicowym jest asp. Paweł Łojek (tel. 519-035-351, e-mail: dzielnicowy.wyszkow8@ra.policja.gov.pl). 
W 2017 r. w powiecie wyszkowskim popełniono ogółem 981 przestępstw, w tym w gm. Zabrodzie 71 (wykryto 49,3%), przestępstw kryminalnych 642, w tym w gm. Zabrodzie 50 (wykrywalność 30%). Ogólnie przestępczość w powiecie spada. Emocje budzi stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas poprzedniego spotkania mieszkańcy prosili m.in. o przeprowadzanie doraźnych kontroli prędkości przy ul. Handlowej w Niegowie.
 – We wskazane miejsca skierowano patrole ruchu drogowego wyposażone w wideorejestrator i ręczne mierniki prędkości. W rejonie ul. Handlowej przeprowadzono 57 kontroli, w jej wyniku wypisano 85 mandatów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości, a za inne niż przekroczenie prędkości – 7 mandatów.
Największe zagrożenia w rejonie służbowym zabrodzkiego dzielnicowego to niestosowanie się mieszkańców gminy do obowiązku trzymania zwierząt w sposób niestwarzający zagrożenia oraz przemieszczające się po terenie gminy watahy bezpańskich psów.
W dyskusji sekretarz Zdzisław Bocian przekazał uwagi dotyczące samochodów ciężarowych jadących z kierunku Tłuszcza przez Mostówkę i przewożących kruszywo. Samochody są przeładowane, przez co niszczą drogi lokalne. Ponadto kruszywo jest niezabezpieczone, na zakrętach wysypuje się na jezdnię. 
- Chciałbym wszystkich państwa uczulić na drogę Mościska – Przykory – zwrócił się do policjantów wójt Tadeusz Michalik.  – Droga jest rozjeżdżona, a samochody jeżdżą za szybko. Zwracam się do państwa policjantów, żeby pojawiały się tam patrole.
O zbyt szybko jeżdżących kierowcach mówili i inni uczestnicy debaty.
- Będziemy na to zwracali uwagę, ale państwo wiedzą też, że jest CB radio, kierowcy się porozumiewają – odpowiedział komendant.
Przewodniczący Janusz Pakuła poruszył kwestię quadów i samochodów terenowych (poparła go Beata Kornatka), które, szczególnie w soboty i niedziele, czynią spustoszenia na polach, w lasach, wrzosowiskach mostowieckich i  na drogach. – Czy nie ma na nich sposobu? – pytał. – Odnoszą się arogancko, myślą, że im wszystko wolno. To jest tragedia. 
- Spróbujemy nad tym zapanować – zadeklarował komendant.
Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę na TIRy parkujące na przystankach autobusowych – zostawiają po sobie mnóstwo śmieci, zasłaniają przystanek i przez to zdarza się, że autobusy nie zajeżdżają. 
- Samochody nie mogą się tam zatrzymywać, bo popełniają wykroczenie. Codziennie policja wystawia mandaty. Na postawienie znaków drogowych nie zgadza się GDDKiA; brakuje parkingów dla TIR-ów.
Inny z obecnych zwrócił uwagę na osoby pijące alkohol przy sklepie w Mostówce i zaśmiecające teren: – Tam leży butelka przy butelce i nikt tego nie sprząta. Zaproponował, żeby zamiast mandatów dać tym osobom worki i żeby za karę sprzątali teren. 
- My możemy tylko nałożyć mandat – przypomniał komendant. – Inną karę może wymierzyć sąd.
Na zakończenie przybyli wypełnili anonimowe ankiety ewaluacyjne. Chodziło m.in. o to, czy takie debaty są potrzebne, o wskazanie problemowych spraw.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość