ZABRODZIE: Będą obwodowe komisje wyborcze

Powiat

ZABRODZIE: Będą obwodowe komisje wyborcze

22.04.2020
autor: Elżbieta Szczuka
W gminie udało się skompletować składy pięciu obwodowych komisji wyborczych w planowanych na 10 maja wyborach Prezydenta RP. 
 
Wybory prezydenckie mają, jak na razie, odbyć się 10 maja. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21. W liczącej prawie 6 tys. mieszkańców gminie Zabrodzie czynne prawo wyborcze ma ok. 4,5 tys. osób. 
Państwowa Komisja Wyborcza na razie pracuje tak, jakby wybory prezydenckie miały odbyć się zgodnie z planem. Do 19 kwietnia muszą zostać powołane obwodowe komisje wyborcze. W gminie powinno być 5 takich komisji z siedzibami w Zabrodziu, Niegowie, Dębinkach, Adelinie i Kicinach. Ustawowy skład obwodowej komisji wyborczej zależy od liczby mieszkańców, w gminie liczy od 7 do 9 osób, minimalny skład to 5 osób. Na 35 zarejestrowanych komitetów wyborczych (ich liczba KW nie pokrywa się z liczbą kandydatów na prezydenta), swoich kandydatów do komisji wyborczych zgłosiły 3 komitety: KW Andrzeja Sebastiana Dudy, KW Krzysztofa Bosaka i KW Andrzeja Dariusza Placzyńskiego (zgłosił 2 osoby). 
Nabór odbywał się do 10 kwietnia – na wymagane 43 osoby, zgłoszono 11. Komisarz Wyborczy w Ostrołęce II poinformował 15 kwietnia, że pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą dokonać dodatkowych zgłoszeń do komisji obwodowych do 16 kwietnia do godz. 12. Z tej możliwości skorzystał jedynie KW Andrzeja Dudy, dzięki czemu udało się skompletować minimalne składy komisji – dwie po 6 osób, trzy po 5 osób.
- Powołanie tych komisji jest trochę pozbawione sensu – uważa sekretarz gminy Elżbieta Jurczyk. – Bo jeśli wejdzie w życie ustawa o głosowaniu korespondencyjnym, to z mocy prawa te komisje zostaną rozwiązane. Będzie wtedy tylko jedna obwodowa komisja na całą gminę, licząca od 3 do 9 osób, jej skład wyłoni się w wyniku losowania zgłoszonych już kandydatów do komisji. 
Przypomnijmy, że Sejm RP 6 kwietnia przegłosował ustawę, która wprowadza w najbliższych wyborach prezydenckich wyłącznie głosowanie korespondencyjne, a marszałkowi sejmu daje uprawnienia do zmiany daty wyborów. Teraz ustawa jest procedowana w senacie. 
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość