ZABRODZIE: 100 tys. zł na wóz strażacki dla OSP

Powiat

ZABRODZIE: 100 tys. zł na wóz strażacki dla OSP

19.07.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Samorząd Mazowsza przekaże 100 tys. zł, które OSP Zabrodzie przeznaczy na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego. Podpisanie przez marszałka Adama Struzika i wójta Krzysztofa Jezierskiego umowy na dofinansowanie tego zakupu odbyło się 17 lipca w Urzędzie Gminy w Rząśniku.
 
– To jedno z wielu działań, jakie podejmujemy, by pomagać strażakom ochotnikom. Mamy świadomość, że nasze wsparcie jest dla wielu samorządów jedyną szansą na doposażenie jednostek OSP w nowoczesne samochody czy specjalistyczny sprzęt. Tego typu inwestycje są niestety bardzo kosztowne, a w budżetach gmin i miast często brakuje na nie funduszy. Nasza decyzja to odpowiedź na osłabione z powodu epidemii budżety gmin i miast – zauważył marszałek Adam Struzik. – Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat na wsparcie OSP przeznaczyliśmy w sumie blisko 117 mln zł.
W ramach naboru wpłynęło 78 wniosków. Ostatecznie wsparcie trafi do 66 samorządów – w powiecie wyszkowskim tylko do gminy Zabrodzie. Każdy z gmin otrzyma dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP. W sumie na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 6,6 mln zł.
Wsparcie samorządu województwa mazowieckiego jest jednym z elementów tzw. montażu finansowego, który pozwala OSP zakupić samochody ratowniczo-gaśnicze. Uwzględnia on m.in. środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na fundusz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zakładów ubezpieczeń czy też środków samorządowych oraz jednostek OSP.
NINA - kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość