SOMIANKA: Pierwsze absolutorium

Powiat

SOMIANKA: Pierwsze absolutorium

09.06.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Wójt Andrzej Żołyński jako pierwszy z włodarzy w powiecie, 27 maja, otrzymał absolutorium za 2015 r. Dochody gminy zostały wykonane prawie w 100% i wyniosły 31.074.310 zł, wydatki to kwota 29.845.099 zł, co stanowi prawie 97% planu.  
Budżet był rekordowo wysoki ze względu na inwestycję realizowaną w trzech gminach (także Zatory i Brańszczyk), której gmina Somianka była liderem. Polegała na montażu kolektorów słonecznych. Jej wartość to 12.137.215 zł, w tym dofinansowanie RPO WM – 8.490.554 zł.  Inwestycje 2015 r. w sumie kosztowały gminę 14.325.159 zł. Pozostałe ważniejsze inwestycje gminy:
- przebudowa drogi transportu rolnego w Wielęcinie (Henrysin) 274.276 zł (dofinansowanie z województwa 100.000 zł),
- zagospodarowanie placu zabaw w Kręgach (centru miejscowości) (154.049 zł, dofinansowanie 66.851 zł)
- przebudowa rynku, centrum Popowa Kościelnego (481.391 zł, dofinansowanie 180.995 zł),
- dofinansowanie budowy dogi powiatowej na odcinku Wyszków-Rybno-Somianka, etap I (800.000 zł)
- dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej na odcinku w Woli Mystkowskiej (33.713 zł)
- budowa punktów świetlnych (29.300 zł)
- dotacja na rekonstrukcję studni głębinowej nr 1 na ujęciu wody w Starych Wypychach oraz wymiana rur stalowych tłoczonych w studni głębinowej nr 2 SUW Stare Wypychy.
1 mln zł gmina wydała na wszelkie dokumentacje, m.in. dróg gminnych w miejscowościach: Ulasek, Jasieniec, Nowe Kozłowo, Popowo (ul. Zastodolna), Stare Kozłowo, Wólka Somiankowska, Jackowo Górne-Jackowo Dolne, Zdziebórz, Zdziebórz-Wólka Somiankowska, Somianka-Wólka Somiankowska, Kręgi, Nowe Wypychy-Stary Mystkówiec, Celinowo-Suwin (119.457 zł), budowa przydomowych oczyszczalni (85.521 zł), wykonanie planuzagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Huta Podgórna-Popowo A (24.907 zł).
Z pozostałych inwestycji m.in.: 14.614 zł kosztowały zakupy inwestycyjne w ramach programu Modernizacja oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, 39.983 zł – zakup nieruchomości, 20.875 zł – dofinansowanie zakupu terenowego SUV dla Posterunku Policji w Somiance, 3.000 zł – samochodu operacyjnego dla PSP w Wyszkowie.
Wójt podziękował za wyrozumiałość, za współpracę urzędnikom, radnym i sołtysom. 
- Mam nadzieję, że jesteście państwo zadowoleni z inwestycji – zwrócił się do obecnych. – A jeśli nie, to mam nadzieję, że będziecie w kolejnych latach.
Radni jednogłośnie opowiedzieli się za udzieleniem wójtowi Andrzejowi Żolyńskiemu absolutorium za 2015 r. Kwiatami podziękowali mu radni, sołtysi i urzędnicy.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Jasełka wprowadziły święta (foto)

RZĄŚNIK: Jasełka wprowadziły święta (foto)

Boże Narodzenie to czas przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów są bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. 21 grudnia uczniowie w szkole w Porządziu wystawili jasełka.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Mityng recytatorski (foto)

DŁUGOSIODŁO: Mityng recytatorski (foto)

27 kwietnia w Przedszkolu Samorządowym w Długosiodle odbył się czwarty już w tym roku szkolnym Mityng Recytatorski. W związku ze zbliżającymi się świętami: Dzień Flagi i Konstytucji 3 Maja tematem wierszy prezentowanych przez dzieci była Polska. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: W krainie bajek (foto)

BRAŃSZCZYK: W krainie bajek (foto)

„Zabierz nas, zabierz do krainy bajek
Niezapomniany panie Andersenie.
Niechaj przez chwilę chociaż nam się zdaje,
Że może każde spełnić się marzenie”.
zobacz więcej
SOMIANKA: Musimy działać (foto)

SOMIANKA: Musimy działać (foto)

W gminie Somianka działa tylko jeden klub sportowy – WKS Mystkówiec. Niestety, nie ma swojego boiska. Gmina podejmowała próby, by pozyskać pieniądze, ogłaszała przetargi na wykonanie inwestycji, ale do realizacji nie doszło. Gdy zmieniły się władze klubu, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. W lutym rozpoczęły się prace. – Chcemy doprowadzić boisko do stanu, żeby trenować i rozgrywać mecze– zapowiada prezes WKS Mystkówiec Mateusz Gołębiowski. – Nie będziemy się murawy wstydzić.
zobacz więcej