SOMIANKA: Oddali hołd spracowanym rękom rolnika (foto)

Powiat

SOMIANKA: Oddali hołd spracowanym rękom rolnika (foto)

26.08.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Mszą dziękczynną, odprawioną w niedzielę 23 sierpnie w kościele w Somiance, władze i mieszkańcy gminy podziękowali rolnikom za tegoroczne plony. - W związku z trudnym czasem pandemii i poważnymi ograniczeniami sanitarnymi nie odbędą się w tym roku  tradycyjne obchody święta plonów – poinformował w swoim wystąpieniu wójt Andrzej Żołyński. Nagrodził sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne wieńce dożynkowe. Sołectwo Skorki zostało wyróżnione dodatkowo będzie reprezentować gminę na dożynkach powiatowych w Wyszkowie w niedzielę 30 sierpnia. 
 
- Trud rolnika wymaga pokoju, oddycha pokojem, żyje nadzieją pokoju – mówił w homilii ks. proboszcz Wojciech Zyśk. – Zmieniają się sposoby uprawy, traktor wyparł sochę i wołu, lecz gleba jest wciąż ta sama, kolejność pór roku nie ulega zmianie. Praca rolnika pozostaje odwiecznie wpleciona w rytm ziemi.
- Dlatego tak ważna jest historia, dawne tradycje i obyczaje – podsumował kapłan – szacunek dla minionych pokoleń, dla ojców, matek, którzy pracę na roli traktowali jako swoje powołanie, kochali tę pracę.
Do polskich tradycji dożynkowych nawiązał też w swoim wystąpieniu wójt Andrzej Żołyński:
- Dożynkowe święto w polskiej tradycji to czas radości i podziękowań Panu Bogu – mówił wójt. – Przyłączam się do słów Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
- To dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb – podkreślił włodarz gminy. – Życzę wam, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu Mszy św. – chleba. Jak również chcę podzielić się chlebem z wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi gośćmi. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa małe chlebki, które zostaną rozdane przy wyjściu z kościoła. 
Wręczył podziękowania „za kontynuowanie i szerzenie tradycji” i nagrody tym, którzy przygotowali wieńce dożynkowe: delegacjom sołectw – Skorki, Somianka, Nowe Wypychy, Wólka Somiankowska oraz przedstawicielom Kół Gospodyń Wiejskich w Kręgach i Somiance-Parcelach.
- Wyróżnienie otrzymuje sołectwo Skorki – podkreślił wójt – które będzie reprezentowało Gminę Somianka na dożynkach powiatowych w Wyszkowie w niedzielę 30 sierpnia. Dziękuję bardzo serdecznie i gratuluję.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Spis z natury azbestu

SOMIANKA: Spis z natury azbestu

W związku z przystąpieniem do opracowania „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Somianka” od 29 maja do 11 czerwca na terenie gminy przeprowadzana będzie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest.
zobacz więcej
SOMIANKA: Wiosenne spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego (foto)

SOMIANKA: Wiosenne spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego (foto)

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ulasku, pod kierunkiem katechetki, przygotowali montaż słowno- muzyczny „Wiosenne spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego”, który adresowany był do uczniów naszej szkoły i Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. M. Konopnickiej w Wyszkowie.
zobacz więcej
SOMIANKA: Zmarł Kazimierz Kowalski

SOMIANKA: Zmarł Kazimierz Kowalski

1 sierpnia 2021 r., tuż po swoich 70. urodzinach, zmarł nagle Kazimierz Kowalski - śpiewak operowy (bas), ale też wykonawca muzyki rozrywkowej, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, przez ponad 20 lat prowadził audycje muzyczne w Polskim Radiu. Przez kilkanaście lat przyjeżdżał w styczniu do Jackowa Górnego (gm. Somianka), gdzie występował z artystami z Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi oraz wspólnie z Jarosławem Kalinowskim prowadził licytację przedmiotów na rzecz WOŚP (ostatnią w 2020 r.).
zobacz więcej
SOMIANKA: Na festiwalu sołectw (foto)

SOMIANKA: Na festiwalu sołectw (foto)

VII Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się w minioną sobotę w Dąbrówce. Organizatorami była Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego" i Gmina Dąbrówka. Gminę Somianka reprezentowali mieszkańcy Barcic.
zobacz więcej