SOMIANKA: Imieniny szkoły w Kręgach (foto)

Powiat

SOMIANKA: Imieniny szkoły w Kręgach (foto)

13.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Hucznie i uroczyście 10. rocznicę nadania imienia por. pil. Stefana Okrzei obchodziła w niedzielę 11 sierpnia Publiczna Szkoła Podstawowa w Kręgach. Tytułem honorowego obywatela gminy został uhonorowany płk. pil. Janusz Decewicz, pomysłodawca nadania szkole tego imienia.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie Stefana  Okrzei na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie oraz pod pomnikiem w Kręgach. Przez wieś przeszedł pochód prowadzony przez poczet sztandarowy szkoły i orkiestrę wojskową z Siedlec pod przewodnictwem tamburmajora Michała Kryńskiego. Na placu szkolnym, w ogromnym namiocie, polową mszę św. w intencji szkoły i mieszkańców Krąg odprawili ks. proboszcz Roman Karaś i ks. Grzegorz Dębek.
- Dziś szkoła obchodzi swoje imieniny. W Piśmie Świętym posiadać imię oznacza „być kimś” – podkreślił w kazaniu ks. proboszcz.
Historia szkoły w Kręgach sięga 1869 r., kiedy to z inicjatywy mieszkańców została utworzona szkoła początkowa, utrzymywana z ich dobrowolnych składek. Lekcje odbywały się w pomieszczeniach wynajmowanych od gospodarzy. Od 1961 r. siedzibą szkoły jest pałacyk Leskich. W latach 50. XX w. kierowniczką szkoły była Anna Ragu. To z jej inicjatywy 55 lat temu, przy drodze Wyszków – Serock, został postawiony pomnik upamiętniający por. pil. Stefana Okrzeję, który 5 września 1939 r. zginął w walce z hitlerowskim najeźdźcą oraz wszystkich lotników, którzy zginęli w obronie kraju we wrześniu 1939 r. W 2006 r. szkoła otrzymała imię bohaterskiego pilota. Od tego czasu placówka ściśle współpracuje z Warszawsko-Mazowieckim Oddziałem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Dalszą część uroczystości poprowadził Oskar Kuchta, uczeń klasy VI. Licznie przybyłych gości, wśród nich wicestarostę Adama Mroza, wójta Andrzeja Żołyńskiego, przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Rakowskiego, przewodniczącą wyszkowskiej rady miejskiej Elżbietę Piórkowską, pilotów-seniorów, sponsorów powitała dyrektor szkoły Elżbieta Walaszczyk.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń. Medalem „Pro Patria” wyróżnieni zostali Elżbieta Szczuka (na wniosek Starosty Wyszkowskiego) i gen. dyw. Jerzy Fryczewski (odznaczenie  jego imieniu odebrał płk Henryk Czyżyk). Medale wręczył, reprezentujący szefa Urzędu ds. Kombatantów, płk. Mirosław Demediuk. Zarząd Główny Związku Piłsudczyków nadał Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP  szkole w Kręgach (na sztandar) oraz Srebrny Krzyż dyr. Elżbiecie Walaszczyk.
 
Nowy honorowy obywatel gminy
Niespodzianką było to, co działo się dalej. Radna Barbara Polak przedstawiła sylwetkę płk. pil. Janusza Decewicza, od 2004 r. aktywnie związanego z gminą Somianka.
- Bez niego, być może, nie byłoby dzisiejszego święta szkoły – mówiła. – Jest pomysłodawcą nadania Publicznej Szkole Podstawowej w Kręgach imienia por. pil. Stefana Okrzei.
Dzięki pomocy i zaangażowaniu płk. Decewicza uroczystość przed 10 laty (patrz zdjęcia na końcu galerii) miała oprawę zgodną z ceremoniałem wojskowym. Od tego czasu ten senior lotnictwa aktywnie współpracuje ze szkołą w Kręgach. W sposób szczególny zaangażował się w 2014 r. w organizację uroczystości nadania Zespołowi Szkół w Woli Mystkowskiej imienia gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, a także w wyróżnienie (w czerwcu 2016 r.) medalem „Pro Patria” wójta Andrzeja Żołyńskieg oraz dyrektor ZS w Woli Moniki Kluczek. Z jego inicjatywy wyróżniający się uczniowie otrzymują nagrody na koniec roku, obie szkoły mają księgozbiór dotyczący lotnictwa, uczestniczą w interesujących wycieczkach.
- Dlatego złożyłam do rady Gminy Somianka wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela Gminy Somianka dla Janusza Decewicza. Wniosek ten został zaopiniowany jednogłośnie – podkreśliła radna.
Stosowną uchwałę, „w uznaniu zasług dla Gminy Somianka, a w szczególności za budowanie ducha patriotyzmu, otaczania opieką miejsc pamięci polskich lotników, promowanie lotnictwa, podtrzymywanie międzypokoleniowych więzi polskich lotników i ciągłości lotniczych tradycji”, radni podjęli na nadzwyczajnej sesji 19 sierpnia.
Tekst uchwały oraz kwiaty honorowemu obywatelowi (w styczniu b.r. J. Decewicz otrzymał też tytuł honorowego obywatela Gminy Wyszków) wręczyli przewodniczący rady Krzysztof Rakowski oraz wójt Andrzej Żołyński.
O okolicznościach powstania pomnika w Kręgach mówił płk doc. dr hab. Izydor Koliński, historię szkoły w Kręgach przedstawiła nauczycielka Danuta Piątek. 
Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie. – Program poświęcony jest naszej ojczyźnie, naszemu patronowi i wartościom, jakie powinny przyświecać każdemu z nas – zapowiedział prowadzący.
W alei modrzewiowej pamiątkowe drzewko posadzili ppłk Jan Smajdor i płk. Kazimierz Pogorzelski.
Uroczystość zakończył festyn integracyjny z udziałem mieszkańców wsi. Portret por. Okrzei, który stanowi element dekoracji sceny, namalowała absolwentka szkoły w Kręgach Milena Szabłowska.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Przedszkolaki i uczniowie w bibliotece (foto)

SOMIANKA: Przedszkolaki i uczniowie w bibliotece (foto)

Tegoroczny Tydzień Bibliotek (8-15 maja) był obchodzony pod hasłem #biblioteka. 
Biblioteka w Somiance zorganizowała trzy lekcje biblioteczne, w których wzięły udział ok. 52 osoby: grupa „Promyczki” z przedszkola „Słoneczko” w Somiance z wychowawczynią Martą Kucharską, przedszkolaki i pierwszoklasiści ze szkoły w Jackowie Górnym z paniami Danutą Archacką i Ewą Sulik, uczniowie klas IV i VI ze szkoły w Popowie Kościelnym z nauczycielką Justyną Kuleszą. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Za nami tenis, przed nami siatkówka

DŁUGOSIODŁO: Za nami tenis, przed nami siatkówka

W niedzielę 21 czerwca rozegrano w Długosiodle Turniej Tenisa Ziemnego. Organizatorem zawodów i fundatorem nagród było Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Patriotyczna uroczystość w Knurowcu (foto)

BRAŃSZCZYK: Patriotyczna uroczystość w Knurowcu (foto)

Dziesięciolecie nadania Publicznej Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” świętowano 22 kwietnia w Knurowcu. Uroczystość rozpoczęła się na terenie byłej gajówki w Mękalinach, która w czasie okupacji była placówką Armii Krajowej o kryptonimie „Mrowisko”.
zobacz więcej
SOMIANKA: Ferie z GOK (foto)

SOMIANKA: Ferie z GOK (foto)

Pierwszy tydzień ferii, zorganizowanych przez GOK w Somiance, można zaliczyć do bardzo udanych. Minął bardzo szybko, bo był pełen atrakcji i fantastycznych zajęć. Na poszczególne formy spędzenia czasu podczas ferii można się było zapisywać od 17 stycznia.
zobacz więcej