SOMIANKA: Idźmy naprzód z nadzieją (foto)

Powiat

SOMIANKA: Idźmy naprzód z nadzieją (foto)

10.10.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Uroczyste obchody XVII Dnia Papieskiego, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Jan Paweł II – Idźmy naprzód z nadzieją”, odbyły się 8 października w kościele Wniebowzięcia NMP w Somiance. Oprawę niedzielnej sumy wzbogaciła grą na skrzypcach Magdalena Szymańska. Po Mszy św. wypełniający kościół wierni obejrzeli występ uczniów Szkoły Podstawowej w Ulasku i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Oczywiście nie zabrakło kremówek papieskich.
Przed Mszą św. różaniec w kościele poprowadziły koła różańcowe. Ks. proboszcz Wojciech Zyśk nawiązał do dziejącego się właśnie w Polsce niezwykłego wydarzenia:  - Wczoraj było liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej – zwrócił się do parafian. – Dokonało się coś cudownego w naszej Ojczyźnie – Różaniec do Granic. Tylu Polaków, pewnie ponad milion, zgromadziło się przy granicach Polski, by modlić się o pokój. 
Przypomniał postać, bohatera tego spotkania, św. Jana Pawła II: - Jednym z najpiękniejszych z rodu Polaków był Jan Paweł II, który poznał tajemnicę różańca, już od dziecięcych lat modlił się na różańcu. Bóg posłużył się nim, by różaniec stał się modlitwą, która jest znana na całym świecie – podkreślił kapłan. –  Dziękujemy Bogu za tego pięknego człowieka, który tak pięknie żył. I za świadectwo wiary  jego życia.
Ks.  Przemysław  Artemiuk w kazaniu zauważył, że wielu osobom wydaje się, że całe dziedzictwo Jana Pawła II to „Barka” i kremówki. – Ale to jest za mało – podkreślił kapłan. – Dziedzictwo Jana Pawła II to jest jego świętość, to jest jego życie.  
Przypomniał ważne słowa św. Jana Pawła II: „Potrzebujący nie oczekuje, że dasz mu pieniądze, chleb, on chce, żebyś w nim zobaczył człowieka. I obdarzył go sobą. Bo człowiek tylko wtedy posiada siebie, kiedy daje siebie. Jeżeli siebie nie daje, to naprawdę nie wie, kim jest. Nie wie, że jest człowiekiem. Tego uczy nas Ewangelia i tego uczy nas dzisiaj  świadectwo św. Jana Pawła II. 
W programie słowno-muzycznym  uczniowie przypomnieli fakty z życia św. Jana Pawła II i jego nauczanie. Z dziecięcą radością wykonali, wzbogacone choreografia, współczesne pieśni religijne.   
Wykonawcy i ich nauczyciele usłyszeli podziękowania od ks. proboszcza, a od zgromadzonych w kościele gorące i długie oklaski. 
Na kremówki zaprosiła Marzena Kuchta, dyrektor GOK-u, współorganizatora Dnia Papieskiego. 
„Barka”, ulubiona pieśń Jana Pawła II, rozpoczęła i zakończyła uroczystość.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość