SOMIANKA: 99. rocznica odzyskania niepodległości

Powiat

SOMIANKA: 99. rocznica odzyskania niepodległości

15.11.2017
autor: PSP Ulasek, PSP Somianka
Uczniowie PSP w Ulasku 10 listopada uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. Najmłodsi wykonali piękne flagi Polski, starsi z dumą nosili na piersi własnoręcznie wykonane kokardy narodowe. Ucze-stnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Przygotowana przez panią Barbarę Bajorek uroczysta akademia wprowadziła nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 r. Uczniowie klas V, VI I VII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. 
Nauczyciele wraz z uczniami po uroczystej akademii udali się pod Głaz Powstańców Styczniowych w Suwinie, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Bohaterów powstania uczcili minutą ciszy.
PSP Ulasek
***
W PSP w Somiance w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, odbył się uroczysty apel. Przed społecznością szkoły i gronem pedagogicznym wystąpili uczniowie klas II, VI oraz gimnazjaliści. 
Prowadzący akademię stwierdzili, że choć dla nich wydarzenia, które wspominają, to historia, ich patriotycznym obowiązkiem jest „pielęgnować przeszłość jak kwiaty”. Uczniowie deklamowali wiersze o ojczyźnie i śpiewali piękne piosenki. Całość spajała narracja, odnosząca się do historycznych wydarzeń, która przybliżała dzieje dochodzenia Polski do niepodległości.
Uczniowie PSP i klas gimnazjalnych z uroczystości wynieśli naukę, że naród, który nie zna swojej przeszłości, pozbawia się korzeni.
PSP Somianka
 
Na fot.: Uczniowie PSP w Ulasku pod Głazem Powstańców Styczniowych w Suwinie
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość