RZĄŚNIK: Z wdzięczności dla bohaterów (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Z wdzięczności dla bohaterów (foto)

27.09.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Odsłonięcie pomnika „Ku czci bohaterom poległym w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny” było głównym punktem uroczystości, która w niedzielę 15 września odbyła się w Nowym Lubielu. Dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący uroczystości piknik militarny.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafii św. Stanisława BM, którą odprawił proboszcz ks. kan. Wojciech Goryszewski. Modlono się m.in. za ofiary wojny, terroru i prześladowań. Poczty sztandarowe wystawiły gminne szkoły, strażacy ochotnicy i Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. 
- Ta wojna pochłonęła miliony ludzi i przyniosła ogrom cierpień – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej mówił w kazaniu ksiądz proboszcz. – Odsłoniła ona istniejące w człowieku pokłady zła oraz pogardy dla Boga i ludzi.
Apelował, żeby nie zapominać o tamtych wydarzeniach, o zamęczonych, niewinnych ludziach
- Jako chrześcijanie przebaczyliśmy katom, przebaczyliśmy łupieżcom naszej ojczyzny – zaznaczył.
Po nabożeństwie zebrani przeszli pod pomnik, ufundowany przez lubielskich parafian.
- To pomnik wdzięczności tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, o sprawiedliwą Polskę – mówił ks. proboszcz. – Miał być odsłonięty w zeszłym roku, ale ze względu na moją chorobę dzisiaj dokonujemy odsłonięcia i poświecenia. Zawarliśmy na tablicy wszystkich, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, którzy 100 lat temu walczyli o wolną Polskę. Również oddajemy cześć ofiarom II wojny światowej, pomordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach, ubeckich kazamatach, żołnierzom wyklętym, jak również wszystkim ofiarom „nieznanych sprawców” od roku 1945 do 1958. 
Kolejnym mówcą był zastępca wójta Paweł Abramczyk: - Naszym moralnym obowiązkiem jest przekazywać młodym pokoleniom pamięć o wydarzeniach sprzed 100 i 80 lat. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba ją pielęgnować. Musimy czcić pamięć o tamtych wydarzeniach, a swoją postawą pokazywać dzieciom i młodzieży, jak należy to robić. Wspominając ofiary niemieckich zbrodni, ofiarujmy w ich intencji nie tylko nasze modlitwy, ale i naszą codzienną pracę, nasz wspólny wysiłek dla dobra Polski.
Wśród ok. 200 tys. poległych żołnierzy i oficerów w kampanii wrześniowej są: kapral strzelec samolotowy Roman Stronczak – lat 20, ppor. rezerwy Franciszek Bilecki – lat 35, kapral rezerwy Antoni Kucharczyk – lat 40. Złożyli patriotyczną ofiarę, która jest testamentem zobowiązującym nas do dbałości o historię i niezapominanie o tym, co się wydarzyło.
Wójt podziękował proboszczowi za podjętą inicjatywę budowy pomnika, za duchowe prowadzenie niedzielnej uroczystości, parafianom za zaangażowanie w powstanie pomnika oraz wszystkim zaangażowanym w jego budowę osobom i instytucjom.
Radny sejmiku wojewódzkiego Mirosław Augustyniak przypomniał, że Hitler chciał zniszczyć naród polski, ale stawiliśmy wyjątkowy opór. Prosił, żeby pamiętać i szanować miejsca martyrologii i daniny krwi.
Pomnik odsłonili: ks. proboszcz Wojciech Goryszewski, zastępca wójta Paweł Abramczyk i przewodniczący rady gminy Grzegorz Gołębiewski. Delegacje –  gminy Rząśnik, samorządu wojewódzkiego, parafianie lubielscy, przedstawiciele WKU w Wyszkowie i Fundacji Fort Rogowo – złożyły kwiaty przed pomnikiem. 
Następnie wszyscy przeszli na pobliski cmentarz, do grobu trzech żołnierzy, którzy zginęli we wrześni 1939 roku w walce o ojczyznę. Tu krótki rys historyczny przedstawił st. chor. sztab. rez. Leszek Topólski – dowódca Pułtuskiej GRH 13 pp.
- Najbliższa jednostka, jaka stacjonowała w 1939 roku, to był 13 Pułk Piechoty w Pułtusku i obejmowała rejon Wyszkowa, Ostrowi Maz., Ciechanowa, Ostrołęki. Co można powiedzieć o żołnierzach? Nasz żołnierz w 1939 roku zadanie wykonał. (…) To trzej bohaterowie waszej ziemi, Nowego Lubiela – mówił o pochowanych na tym cmentarzu por. Bileckim, kpr. Kucharczyku i kpr. Stronczaku. – Oddali swoje życie za ojczyznę. Oby los nie zażądał od nas takiej daniny. Dzisiejsza nasza obecność to hołd oddany naszym obrońcom tu spoczywającym oraz wszystkim żołnierzom, bohaterom września 1939 roku, którzy stanęli do nierównej walki w obronie ojczyzny.
Po oficjalnych gminnych uroczystościach, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, prowadzący uroczystość Sławomir Pierzynowski zaprosił zgromadzonych na piknik militarny z wojskową grochówką i kiełbaskami. 
Na pikniku swoje umiejętności zaprezentowali m.in. uczniowie LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach (prowadzi klasy wojskowe, policyjne i strażackie), eksponaty wystawili rekonstruktorzy z GRH 13 pp w Pułtusku, broń strzelecką zaprezentowała sekcja strzelecka MLKS Nadnarwianka Pułtusk. Tej ciekawej imprezie sprzyjała pogoda.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość