RZĄŚNIK: To wspólne święto wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: To wspólne święto wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny (foto)

17.11.2017
autor: Opr. Jolanta Deptuła, fot. www.rzasnik.pl
11 listopada to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka. To dzień odzyskania niepodległości. Po 123 latach rozbiorów, karania za mówienie po polsku, zsyłek na Sybir, germanizacji, walki brata z bratem, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali orła białego, odzyskali biało-czerwoną flagę. To także okazja do uczczenia wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. 11 listopada to wspólne święto wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny. To dzień, w którym możemy, jako Polacy, jako mieszkańcy ziemi rząśnickiej, podziękować naszym Walecznym Bohaterom – tak rozpoczął swoje wystąpienie wójt Paweł Kołodziejski podczas uroczystości 11 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Rząśniku.
Obchody 99. rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się  w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Mszę św. w intencji Ojczyzny celebrował proboszcz  ks. Robert Sulich. Okolicznościową akademię przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku. 
- Polska to kraina, która się w sercu zaczyna – zaznaczyli na wstępie najmłodsi uczniowie. W dalszej części występujący przypomnieli trudne i skomplikowane losy narodu polskiego w drodze do odzyskania niepodległości. Obok znanych utworów, towarzyszących niegdyś żołnierzom i cywilnej ludności, pomagających przetrwać okres zniewolenia i cierpienia, można było usłyszeć współczesne pieśni patriotyczne, wyrażające nasze przywiązanie do ojczyzny i barw narodowych, a także przypominające nam o braniu odpowiedzialności za nasz kraj. Wyrazem tego są słowa pieśni „Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie” oraz „Serce przyśpiesza takt, gdy tańczą z wiatrem kolory dwa”. Rekwizyty, ubiory charakterystyczne dla danego okresu historycznego, a także elementy tańca z barwami biało-czerwonymi sprawiły, iż forma przekazu stała się jeszcze bardziej doniosła, interesująca i wzruszała widzów. Na  zakończenie wszyscy zaśpiewali Hymn Polski.
Po akademii odbył się uroczysty przemarsz do Grobu Nieznanego Żołnierza. Po wystąpieniu wójta Pawła Kołodziejskiego, delegacje złożyły wieńce i kwiaty w barwach narodowych oraz  zapalono  znicze.
 
Akademię przygotowali: scenariusz uroczystości - Iwona Krawczyk, ks. Paweł Kaczmarczyk, pieśni chóru  –  Jolanta  Deptuła i Bogusława Balcerzak, oprawa muzyczna – Krzysztof Ślubowski, opieka nad pocztem sztandarowym Ewa Kamińska.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość