RZĄŚNIK: Pierwsza w powiecie korespondencyjna sesja

Powiat

RZĄŚNIK: Pierwsza w powiecie korespondencyjna sesja

10.04.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Korzystając ze specustawy związanej ze stanem epidemii w Polsce, 8 kwietnia została zwołana nadzwyczajna sesja rady gminy, która  przejdzie do historii jako pierwsza w powiecie sesja korespondencyjna. – Sprawnie poszło – ocenił przewodniczący rady Grzegorz Gołębiewski, który dotarł do każdego z radnych (zachowując obowiązujące środki bezpieczeństwa), by uzyskać ich podpisy pod każdą z uchwał. – Frekwencja była 100-procentowa. Wszyscy oddali głosy.
 
Zgodnie z przepisami, obradowanie w zdalnym trybie zarządza osoba uprawniona do przewodniczenia danemu organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego, w tym przypadku był to przewodniczący rady gminy. Materiały na sesję (teksty uchwał oraz sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii za 2019 rok, z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Rząśniku, z zakresu wspierania rodziny, z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie za 2019 rok) zostały dostarczone radnym kilka dni przed sesją. Potem z każdym radnym rozmawiał telefonicznie wójt Paweł Kołodziejski, udzielając niezbędnych informacji i odpowiadając na zadawane pytania. W środę o 9.00 przewodniczący rady gminy Grzegorz Gołębiewski rozpoczął realizację swojego zadania, którym było dotarcie do każdego radnego. – Dla mnie to żadna przeszkoda – powiedział „Nowemu Wyszkowiakowi” przewodniczący. – Jestem człowiekiem, który pracuje w terenie. 
- Sprawnie poszło – ocenił sesję korespondencyjną Grzegorz Gołębiewski. – Czas się zmienia, jest epidemia, trzeba zrozumieć sytuację, a ona nie zależy ani od wójta, ani od nas, radnych.
Radni przyjęli 6 uchwał (2 niejednomyślnie) oraz zawarte w materiałach na sesję sprawozdania. 
Radni wyrazili zgodę na przejęcie od Powiatu Wyszkowskiego zadania, polegającego na bieżącym utrzymaniu dróg powiatowych na terenie gminy, w okresie od dnia podpisania porozumienia do 31 grudnia 2020 r. Zadanie będzie realizowane z wykorzystaniem przekazanych przez powiat środków i nie powinno ich przekroczyć.
Radni przegłosowali też uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej w kwocie 75 tys. zł (połowa szacowanych kosztów) Gminie Rzewnie z przeznaczeniem na pokrycie kosztów koncepcji budowy i opracowań środowiskowych dla realizacji zadania „Budowa mostu wraz z dojazdami na rzece Narew w miejscowościach Nowe Łachy gmina Rzewnie oraz Nowy Lubiel gmina Rząśnik”.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość