RZĄŚNIK: Patriotyzm powinien objawiać się szacunkiem

Powiat

RZĄŚNIK: Patriotyzm powinien objawiać się szacunkiem

23.07.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. facebook
- uważa Patrycja Chmielewska, tegoroczna absolwentka Szkoły Podstawowej w Rząśniku (ukończyła gimnazjum z wyróżnieniem), 16 lipca przyjęta do I Liceum Ogólnoksztalcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie, do klasy o profilu lingwistyczno-prawniczym. Patrycja nawet w wakacje nie próżnuje. Zgłosiła się do Akademii Patriotyzmu i została przyjęta, choć ten projekt Centrum Myśli Jana Pawła II skierowany był głównie do uczniów szkół średnich, także tegorocznych maturzystów.
 
Wynika z tego, że 15-latka pokonała starszych od siebie uczniów, gdy znalazła się w gronie 15 słuchaczy Akademii Patriotyzmu. Jej zadaniem było m.in. rozwinąć myśl „Patriotyzm, czyli” (w formie eseju, opowiadania, wywiadu, reportażu; wymagana liczba znaków 1200-1500 ze spacjami). 
„Uważam, że dzisiejszy patriotyzm powinien objawiać się głównie szacunkiem” – napisała Patrycja Chmielewska. – „Nie tylko drugiemu człowiekowi należy się poszanowanie, ale zasługuje na niego również godło, hymn oraz język ojczysty. Młodzież powinna wiedzieć, w jakim kraju mieszka, znać jego historię i identyfikować się z nim.  
Szacunek dla języka w obecnych czasach jest bardzo ważny. Wielu młodych ludzi okalecza język polski poprzez używanie wulgaryzmów, które są „strasznym ciosem” dla języka ojczystego.
Patriotyzm to nie tylko stan umysłu, poczucie zjednoczenia z państwem, ale również czyny wynikające ze świadomego działania. Ważnym dowodem bycia patriotą jest udział w wyborach. Dzięki niemu państwo może być zarządzane w mądry, demokratyczny i sprawiedliwy sposób. Każdy człowiek powinien czuć się współodpowiedzialny za losy Ojczyzny. Młodzież postawę patriotyzmu może kształtować poprzez chęć poznawania historii i zdobywania wiedzy na temat Ojczyzny. (...) 
Dla mnie ważnym mottem, które prowadzi mnie po ścieżkach naszej Ojczyzny, są wypowiedziane przez Karola Napierskiego słowa: „Obywatelami świata stajemy się tylko poprzez wrośnięcie w Ojczyznę”. Myślę, że słowa te powinny dać naprawdę dużo do myślenia każdemu obywatelowi”.   
 
Uzyskane za tę wypowiedź punkty, w przypadku więcej niż 15 chętnych, decydowały o przyjęciu do Akademii Patriotyzmu.
 
„Celem Akademii jest kształtowanie wśród młodych osób postaw patriotycznych i budowanie świadomego własnej tożsamości następnego pokolenia Polaków współodpowiedzialnych za polskie dziedzictwo kulturowe i historyczne. Kształcenie to, wzbogacone o system wartości zawarty w nauczaniu i życiu Jana Pawła II” – czytamy w Regulaminie Akademii Patriotyzmu.
Projekt ten realizowany jest od 18 sierpnia do 15 listopada br. dzięki grantowi Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Projekt będzie obejmował następujące zajęcia: wycieczki i warsztaty muzealne w szkole letniej w Trójmieście skupionej wokół polskiej tradycji niepodległościowej, demokratycznej, solidarnościowej (19-25 sierpnia), weekendowe warsztaty w Warszawie i tworzenie kampanii społecznej (31 sierpnia – 1 września), realizacja kampanii społecznej poprzez stworzenie, a następnie publikację na kanale YouTube materiałów powstałych w ramach warsztatów (2 września – 16 października), spotkanie ewaluacyjne dla uczestników (przełom października i listopada). 
„Młoda mieszkanka gm. Rząśnik udowodniła, że nie liczy się odległość od wielkiego miasta, tylko realizowanie własnych marzeń i ambicji” – napisała nasza Czytelniczka, która przekazała NW informację o sukcesie Patrycji Chmielewskiej (za co serdecznie dziękujemy).
wybory 2024 - Teresa Czajkowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość