RZĄŚNIK: Gmina da schronienie 20 uchodźcom z Ukrainy

Powiat

RZĄŚNIK: Gmina da schronienie 20 uchodźcom z Ukrainy

18.03.2022
autor: Elżbieta Borzymek
Gmina przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Ma dla nich w Rząśniku 20 miejsc w wyremontowanych wcześniej budynkach po dawnym posterunku policji i ośrodku zdrowia. Trzeba tam jeszcze zamontować kabiny prysznicowe. 
Obecnie na terenie gminy są już uchodźcy, mieszkają w prywatnych domach. 
 
Odpowiedzialny za przygotowania do przyjęcia uchodźców jest zastępca wójta Paweł Abramczyk. – Kupiliśmy materace, koce, pościel – relacjonuje. – Zapotrzebowanie na 60 łóżek zgłosiliśmy do wojewody i czekamy. Teraz przygotowujemy się na przyjęcie 20 osób. Wynajęta przez gminę firma montuje kabiny prysznicowe. Planujemy, że prace będą zakończone do końca tygodnia. 
Gmina już wcześniej włączyła się w pomoc na rzecz Ukrainy. Pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” o sprzedaży upieczonych przez mamy uczniów babeczek przed szkołą w Rząśniku, o zbiórkach prowadzonych przez szkoły, a także zbiórce materiałów medycznych. Dary z tej zbiórki, m.in. gaziki, bandaże, opatrunki, płyn na skórę do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zawieźli na granicę, do Korczowej, lekarze Arkadiusz Darocha i Lubomir Szewczuk. W zbiórkę włączyły się m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z Ochudna, Komorowa i Dąbrowy. – Nasi mieszkańcy zgłosili, że mają dla uchodźców pralkę, lodówkę. Naukę w szkole jak dotąd podjęło jedno dziecko z Ukrainy. To szkoła w Lubielu. Dla tego dziecka przekazano rower (do użytkowania pojazd przygotuje Sport Atelier z Wyszkowa).
Do szkoły w Bielinie ma być przyjętych czworo dzieci z Ukrainy. PESEL otrzymało w środę 16 marca 2 uchodźców.
SPECTRUM kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Przeszłość dla przyszłości

DŁUGOSIODŁO: Przeszłość dla przyszłości

Fundacja Sztuk Krytycznych realizuje projekt edukacyjno-społeczny, mający na celu wyzwolenie aktywności społecznej poprzez wrażliwość sztuki. Narzędziem jest zapis dokumentalny - filmowy, projekty wizualne i muzyczne w dowolnej formie. Do projektu została zaproszona młodzież z naszej gminy.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Dwudzieste absolutorium

BRAŃSZCZYK: Dwudzieste absolutorium

Wójt Mieczysław Pękul otrzymał 20. absolutorium (niemal jednogłośnie, przy 1 głosie wstrzymującym się). Na sesji 27 czerwca przedstawił szczegółowe sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 r. Za najważniejsze uznał kierunki inwestowania: systematyczną rozbudowę kanalizacji, budowę i remonty świetlic, by każda wieś miała, gdzie się spotykać oraz dobry plan zagospodarowania przestrzennego (w Turzynie powstaje nowy magazyn, coraz więcej wydawanych jest pozwoleń na budowę domów).  
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Romantyczny wieczór dla pań

BRAŃSZCZYK: Romantyczny wieczór dla pań

Z okazji Dnia Kobiet w sobotę 10 marca w Brańszczyku odbyło się niezwykłe spotkanie, zorganizowane z myślą o paniach. Na zaproszenie wójta Mieczysława Pękula do pięknie przygotowanej na tę okoliczność sali – w romantycznym klimacie, z kwiatami i świecami na stołach – licznie przybyły panie, mieszkanki gminy. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Ten, który padł, stał się światłem dla młodzieży (foto)

DŁUGOSIODŁO: Ten, który padł, stał się światłem dla młodzieży (foto)

Piękna uroczystość patriotyczna odbyła się 9 września z okazji 73. rocznicy akcji pod Sieczychami oraz 13. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Sieczychach imienia Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, który jako jedyny zginął w tej akcji.
zobacz więcej