DŁUGOSIODŁO: Świątecznie brzmiało, pachniało i wyglądało (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Świątecznie brzmiało, pachniało i wyglądało (foto)

11.12.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, GCIKSiR
To była prawdziwie świąteczna niedziela, wypełniona zapachem choinki, feerią barw, dźwiękiem kolęd i radością dzieci. Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z Przeglądem Kolęd i Pastorałek był doskonałą okazją do otwarcia rozbudowanej siedziby centrum kultury. 
 
Budynek rozbudowano nie tylko o stoiska do handlu wytworami regionalnymi, ale też dużą, przestronną salę dla wystawców, wiele nowych pomieszczeń, do których przeniosło się całe centrum kultury, biblioteka i siłownia. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi obecnie 538 m kw. Wyposażony jest też m.in. w kuchnię i windę.
W niedzielę 8 grudnia do symbolicznego przecięcia wstęgi zaproszono m.in. marszałka województwa Adama Struzika. Po pierwsze jest honorowym obywatelem gminy, po drugie urząd marszałkowski dofinansował inwestycję kwotą 1 mln zł. - To dofinansowanie pochodzi z pieniędzy Unii Europejskiej - podkreślił. - Takie obiekty, jak ten są bardzo potrzebne, żeby lokalni producenci mieli przyzwoite miejsce do bezpośredniego obrotu różnego rodzaju towarami, wytworami własnych rąk. Służy to rozwojowi kultury kulinarnej, rękodzieła w najmniejszych środowiskach. Obiekt jest bardzo piękny, szczerze gratuluję. Zachwyciły mnie elementy kultury kurpiowskiej stylizowane na wycinankach, które są nad drzwiami i oknami.
Adam Struzik chwalił Długosiodło, szczególnie za inwestycje. - Razem rozwijamy, razem budujemy Mazowsze. Gmina Długosiodło zrobiła olbrzymi postęp w wielu dziedzinach. Czuję się jednym z państwa, honorowe obywatelstwo zobowiązuje - przyznał z uśmiechem.
Składając świąteczno-noworoczne życzenia przypomniał, że samorządy wojewódzkie i powiatowe wchodzą w nowe 20-lecie: - To było naprawdę dobrych 20 lat. Życzę, żeby dalej udawało się poprawiać warunki naszego życia, abyśmy żyli godnie w uczciwie zarządzanym kraju.
- Szczególnie chętnie wykonujemy te inwestycje, na które udaje nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie - podkreślił wójt Stanisław Jastrzębski. - Wiem, że są tacy, którzy pytają: "a po co? lepiej było zrobić coś innego". Taka gmina, jak nasza, pozbawiona dochodów własnych, musi czerpać ze środków zewnętrznych. To szansa, siła. Radni, sołtysi, wójtowie będą się zmieniali, ale ten majątek będzie należał do mieszkańców. 
Wójt zdradził też zamiary dotyczące wykorzystania dotychczasowej siedziby GCIKSiR w ośrodku zdrowia: - Na parter przenosimy rehabilitację. Będzie tam również stacja pogotowia ratunkowego. A powierzchnie, które w ten sposób uzyskamy, będą służyły Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Mamy zamiar utworzyć Centrum Usług Wspólnych, jeśli chodzi o pomoc społeczną. 
 
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Centrum kultury oraz biblioteka poszerzają ofertę zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Podczas ostatnich zajęć wykonywano świąteczne ozdoby, które w niedzielę najmłodsi wspólnie zawiesili na ogromnej choince. Opłacało się być grzecznym, bo imprezy nie ominął Mikołaj. Każdy, bez względu na wiek, chciał zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.
O świąteczną atmosferę zadbało Ognisko Muzyczne i duet akordoenowy Vertim & Mamzel.
Klimat sprzyjał świątecznym zakupom na barwnym kiermaszu. Zainteresowaniem cieszyły się bożonarodzeniowe, wielobarwne stroiki, ręcznie malowane i dziergane ozdoby na choinkę i wigilijny stół, domowe przetwory, których receptury seniorki trzymają w głębokiej tajemnicy. Były też łakocie dla małych i dużych, a dla ptaków - karmniki.  
 
Nikt tak nie śpiewa kolęd...
- Nikt nie potrafi wyobrazić sobie bożonarodzeniowego klimatu bez dźwięków kolęd i pastorałek - zauważyła dyrektor GCIKSiR Ewa Krysiak, zapraszając na dwudziesty już gminny przegląd świątecznych utworów. Zachwycamy się kolędami w wykonaniu znanych chórów i piosenkarzy, ale bez wątpienia najradośniej brzmią w wykonaniu dzieci. Długosiodło od lat przeglądy organizuje w niedziele, by swoje pociechy mogli podziwiać rodzice, którzy niezmiennie po brzegi wypełniają widownię.
Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentowali gminę w styczniu na przeglądzie powiatowym. Niełatwego wyboru laureatów podjęli się panowie: Andrzej Sówka, Grzegorz Kruciński i Jakub Ognik.
W kategorii przedszkoli i zerówek reprezentantką gminy będzie Zofia Machnowska z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle, która podbiła serca jurorów i widowni pastorałką "Maleńki cud". Jurorzy przyznali dwa II miejsca: Lenie Godlewskiej z Przedszkola Samorządowego w ZS w Starym Bosewie ("Gloria") oraz Magdzie Tarnożek, Natalii Pych, Katarzynie Słowik oraz Bartoszowi Klejnie z SP w Długosiodle ("Gdzie Ty mieszkasz, Jezu").
W kategorii klas I - III wygrał zespół z SP w Blochach: Sebastian Filipowicz, Maria Mikołajczyk, Natalia Ostrowska i Maja Pleńska. Dzieci zaśpiewały pastorałkę "Była noc". II miejsce zajęli reprezentanci SP w Długosiodle: Maja Kobiałka, Alicja Otwinowska, Lena Ponichtera i Zuzanna Szymańska ("Narodził się w stajni"), III – solista Alen Runo z SP w Starym Bosewie ("Leży w żłobku mały Pan").
Laura Wołyniec z SP w Sieczychach za wykonanie utworu "Skrzypi wóz" zajęła I miejsce w kategorii klasy IV - VI. II miejsce przypadło Aleksandrze Łobacz i Nikoli Winczewskiej z SP w Starym Bosewie ("Cicho, cicho pastuszkowie"), III - zespołowi SP w Długosiodle: Zuzannie Jaworskiej, Nikoli Zwalińskiej, Julii Bączyk, Adriannie Bułatowicz i Natalii Kobiałko ("Kołysanka dla Jezusa").
W najstarszej kategorii wiekowej, klas VII – VIII gminę na przeglądzie powiatowym będzie reprezentował zespół SP w Blochach w składzie: Dobrosława Kwiatkowska, Julia Ignatowicz, Oliwia Rębowska i Paulina Pędzich. Uczennice zaśpiewają pastorałkę "Dziś wszystkim z nas Bóg narodzi się". Jury nie przyznało miejsca III, ale za to dwa miejsca II: duetowi Oliwia Michalak i Iwona Rębowska z SP Sieczychach ("Kołysanka dla Jezusa") oraz zespołowi w składzie: Jakub Rychlicki, Kinga Nowak, Katarzyna Filipiak, Agata Rosińska i Oliwia Melion z SP w Długosiodle ("Mizerna cicha").
W Boże Narodzenie ważne są kolędy, piękne ozdoby i tradycyjne potrawy, ale, kończąc świąteczne spotkanie, Ewa Krysiak życzyła, by domy dekorowały przede wszystkim miłość, życzliwość i nadzieja...
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość