DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza data w naszym życiu (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza data w naszym życiu (foto)

12.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Mieszkańcy Długosiodła, wraz z całą Polską, 11 listopada świętowali setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
- Jak wiele wysiłku, trudu, przelanej krwi doprowadziło do - jak mówią - cudownego zbiegu okoliczności, kiedy wszyscy trzej zaborcy przegrali wojny i Polska mogła powstać. Dzisiejszy dzień to najważniejsza data w naszym życiu. Drugi raz takiej rocznicy nie będziemy obchodzili - zauważył wójt Stanisław Jastrzębski podczas wieczornego koncertu w Centrum Kultury.
- 100-lecie niepodległości to jedyna okazja, by podziękować wszystkim, którzy poświęcili życie dla naszej ojczyzny. Chciałbym złożyć nam, Polakom XXI wieku życzenia z okazji dnia odzyskania niepodległości - kontynuował. - Pomyślności, spokoju, mądrości i odwagi. Jeśli nasi przodkowie w 1565 r. upomnieli się o prawa miejskie dla Długosiodła, czy nam dziś brakuje odwagi, żebyśmy się o te prawa również upomnieli? Życzę odwagi, konsekwencji w działaniu, tolerancji, zgody, wzajemnego szacunku, pracowitości, wytrwałości, cierpliwości. Mamy się z czego cieszyć.
Jak Polacy utracili niepodległość, jak o nią walczyli i jak odzyskali, pokazało widowisko historyczne "Przyśniła się... Polska" przygotowane przez Gminny Teatr Edukacyjno - Profilaktyczny "Profil", czyli uczniów Szkoły Podstawowej i absolwentów Gimnazjum w Długosiodle. Były momenty wzruszające, refleksyjne, radosne i podniosłe, np. gdy wszyscy - artyści i publiczność - na stojąco śpiewali hymn państwowy i "Rotę".
Inną atmosferę - muzyki rozrywkowej - wprowadził koncert Artystów Scen Poznańskich. Publiczność śpiewała wraz z nimi m.in. przeboje okresu międzywojennego: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Panna Andzia ma wychodne", "Sex appeal".
Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i w programie realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zadania "Przyśniła się… Polska czekana przez tyle lat…", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość