DŁUGOSIODŁO: Najpiękniejsze podziękowania rolnikom (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Najpiękniejsze podziękowania rolnikom (foto)

19.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. ML
… złożyła Gmina Długosiodło podczas Dożynek, które odbyły się w niedzielę 18 sierpnia. Były wyróżnienia, nagrody, swojsko brzmiąca muzyka i swojskie jadło. 
 
Po uroczystej Mszy św. barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynek Danutę i Tomasza Kępków, przeszedł z kościoła na plac targowy. Zachwycały imponujące wieńce dumnie prezentowane przez kluby seniora „Jutrzenka” z Jaszczułt, „Bosewskie starszaki”, „Niezapominajka” i „Złota jesień” z Długosiodła, „Strażnicy tradycji” z Chrzczanki Włościańskiej i „Zosieńka” z Sieczych, Akademię Aktywnych Seniorów z Bloch, grupę samopomocową “Super Mama” oraz mieszkańców sołectw: Blochy, Znamiączki, Zalas i Kalinowo. 
Na uczestników dożynek czekała kapela „Puszcza Biała” w składzie: Stanisław Mierzejewski, Ryszard Długołęcki, Krystyna Krawczyk i Lilla Jagiełło. 
Zgodnie z tradycją starostowie dożynkowi przekazali bochen chleba władzom gminy, a te podzieliły się nim z mieszkańcami. - Dożynki to święto ludzi, którzy pracują na roli, to święto matki ziemi - podkreślił wójt Stanisław Jastrzębski. - Długosiodło jest gminą szczególną. Mamy ziemie klasy V, VI i VIz, nadające się szczególnie pod zalesienie. Mimo tak trudnych warunków nasi mieszkańcy od wieków ukochali tę ziemię i ją uprawiają. Złóżmy najpiękniejsze podziękowania rolnikom gospodarującym na terenie gminy Długosiodło. 
Jak podkreślił wójt, dożynki to przede wszystkim święto rolników i to oni zostali tego dnia wyróżnieni. W gronie największych producentów mleka, nagrodzonych przez prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim Tadeusza Proczka, znaleźli się: Mieczysław Łyczkowski, Kazimierz Chorchos, Krzysztof Fabisiak, Sylwester Gołębiewski i Dorota Mostowska. 
Z kolei wyszkowska firma Mleks wyróżniła: Kamila Kanię z Augustowa, Andrzeja Żebrowskiego z Plewk i Jana Szyszkowskiego ze Znamiączek. 
Zgodnie ze zwyczajem, na dożynkach można było spróbować pysznych, domowych potraw regionalnych przygotowanych przez gospodynie z grupy “Super Mama”, klubu seniora „Jutrzenka”, Koła Gospodyń Wiejskich w Sieczychach, grupy nieformalnej „Nasza Struga” oraz sołectw: Grądy Szlacheckie, Łączka, Ostrykół Włościański i Stare Suski. 
Na dożynkach nie mogło zabraknąć występów ludowych. Tańce z różnych regionów Polski zaprezentował założony 45 lat temu Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. 
Koncert „Najpiękniejsze melodie świata” dała Śpiewająca Rodzina Kaczmarków - rodzina śpiewaków operowych: pani Iwona (sopran - liryczny) i pan Piotr (tenor – dramatyczny) oraz dwaj synowie Adam (tenor) i Wojciech (baryton). Ten wyjątkowy zespół śpiewa m.in. utwory ze znanych operetek i musicali, przeboje gwiazd estrady, z filmów i pieśni patriotyczne. 
Zupełnie inny repertuar zaprezentował kabaret 4 FALA, autorzy internetowego hitu "Wieśka Tico". 
Do wieczora grał zespół FOR FUN BAND. Dożynki zakończył występ znanego fanom muzyki disco polo zespołu POWER BOY.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość