DŁUGOSIODŁO: Legenda generała Józefa Hallera (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Legenda generała Józefa Hallera (FOTO)

24.09.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
W Centrum Kultury w Długosiodle można oglądać wystawę „Generał Józef Haller i jego żołnierze” przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Podczas otwarcia, w czwartek 23 września, o wystawie i życiu Józefa Hallera ciekawie opowiadał Jan Engelgard, dyrektor Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Cieszy, że w krótkiej popołudniowej uroczystości wzięła udział młodzież.
 
Wystawa powstała w ramach projektu edukacyjnego 100x100 realizowanego przez Muzeum Niepodległości na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego. - Przez 3 lata ta wystawa powinna odwiedzić 100 miejsc - wyjaśnił Jan Engelgard. - Został jeszcze rok, ale pewnie ten okres zostanie przedłużony ze względu na pandemię. 
Na wystawie możemy zobaczyć materiały ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie i Archiwum Narodowego w Krakowie oraz ze zbiorów prywatnych. Prezentowane zdjęcia pochodzą z okresu wojny z bolszewikami, obu wojen światowych, a także ukazują generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji.
Bohater wystawy - Józef Haller walczył w czasie I wojny światowej ze wszystkimi zaborcami Polski - z Rosją, Austrią i Niemcami. Był dowódcą „żelaznej” II Brygady Legionów (I brygadą dowodził Józef Piłsudski), a pod koniec wojny Armii Polskiej we Francji. W imieniu Rzeczypospolitej zajął w 1920 r. Pomorze i dokonał tzw. zaślubin z morzem. Podczas wojny z bolszewikami dowodził Armią Ochotniczą i frontem północnym. Legenda „Błękitnego Generała” żyła bardzo długo w umysłach i uczuciach Polaków. Dzisiaj warto ją przypominać i kultywować - do oglądania zachęcają twórcy wystawy.
- Generał Haller jest postacią godną, żeby ją zapamiętać - dodał Jan Engelgard. - Jedną z centralnych postaci polskiej niepodległości.
Przedstawiciel Muzeum Niepodległości opowiedział o życiu Józefa Hallera od dzieciństwa aż do śmierci, najbardziej skupiając się na jego działalności wojskowej. - Jego legenda zaczyna się na dobre w 1918 r. - podkreślił Jan Engelgard. - W latach 1918-1920 odegrał dość dużą rolę, o czym często zapominamy.
Podczas kryzysu przysięgowego, kiedy piłsudczycy powiedzieli „nie”, Józef Haller złożył przysięgę na wierność cesarzowi Wilhelmowi II. To nie przekreśliło jednak jego kariery, bo kiedy Niemcy i Austria zawarły pokój z Centralną Radą Ukraińską, oddając Chełmszczyznę, generał ze swoimi żołnierzami wystąpili przeciwko nim. W ten sposób zasłynął jako bohater, który walczył ze wszystkimi zaborcami. Wyjechał do Francji, gdzie objął dowództwo Armią Polską. Do czasu uwolnienia Józefa Piłsudskiego był naczelnym dowódcą Wojsk Polskich. W 1920 r. dowodził przejmowaniem przez Polskę Pomorza, co zakończyły zaślubiny w Pucku. Generał Haller przeszedł do historii jako ten, który przywrócił Polsce Bałtyk. Stał się też twarzą Armii Ochotniczej powołanej w 1920 r., krótko przed Bitwą Warszawską. 
Gen. Józef Haller zmarł w 1960 r. w Londynie. W 1993 r. jego szczątki przeniesiono do kościoła św. Agnieszki w Krakowie.
Wystawę można oglądać w Centrum Kultury. Z kolei gminna biblioteka otrzymała od Muzeum Niepodległości sporo wydawnictw historycznych.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość