DŁUGOSIODŁO: Jak czart zaprasza do zabawy… (foto)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Jak czart zaprasza do zabawy… (foto)

26.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Jak potrafimy się wspólnie cieszyć, ale też uprzykrzyć życie pokazał spektakl „Obłudnicy – Czarcie Wesele”, którego premiera odbyła się w niedzielę 25 listopada w Centrum Kultury. Licznie zgromadzeni widzowie nie mieli wątpliwości, że uczestniczą w fantastycznym widowisku.
Już od wejścia na salę widowiskową widzowie czuli się jak na prawdziwym, wiejskim weselu. Dzięki zastawionym stołom, weselnej dekoracji i kapeli. Twórcy spektaklu od razu zaprosili zresztą do wspólnej zabawy. Jedni nucili pod nosem, inni głośno śpiewali weselne szlagiery, tj. „Sokoły”, czy „Panno Walerciu”. Było wesoło i gwarno. Ale – jak na czarcim weselu – także przygnębiająco. Widz nie mógł nie dostrzec, że goście weselni gonią za pieniądzem, obgadują się i obrażają, są małostkowi i zakłamani, a państwo młodzi zamiast sobie w oczy, patrzą w telefony komórkowe (zdjęcia z wesela zamieszczane były zresztą na bieżąco na Facebooku).
- Jak czart zaprasza do zabawy, dzieją się rzeczy dziwne – mówiła jedna z postaci. – Jesz, ale się nie najadasz, składasz życzenia, a w głębi serca nienawidzisz.
Na szczęście, w biesiadnikach dochodzi do przemiany. – Otwórzmy serca, będzie nam wszystkim łatwiej żyć – apelują i rozpoczyna się druga część wesela i… nowe życie.
Spektakl był fantastycznym przeżyciem nie tylko ze względu na przesłanie oraz całą oprawę, ale też dlatego, że łączył pokolenia. Wspólnie wystąpili seniorzy i młodzież. Powstał podczas projektu „Kurtyna w górę! - międzypokoleniowe warsztaty teatralno – wokalne” przeprowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło (zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego), za co serdecznie dziękowano prezes Ewie Krysiak. – Wspaniałe przeżycie – nie mogli się nachwalić seniorzy.
Wielkie podziękowania odebrały także reżyserka spektaklu Daria Galant oraz odpowiedzialna za oprawę muzyczną Agnieszka Łazicka-Andrusiuk.
Wesele (już nie czarcie) nie zakończyło się na ostatnich słowach dramatu. Stoły i krzesła rozsunięto, by twórcy i widzowie mogli ruszyć do wspólnej zabawy.
Obsada spektaklu: 
Starościna Weselna - Krystyna Długołęcka, Wodzirej - Leszek Pielach, Młoda Para: Julia Majewska, Czarek Skarpetowski, Rodzice panny młodej - Kazimierz Koczkodon i Bogumiła Grudzińska; matka pana młodego - Zofia Cholewska, Narcyz - Jan Długołęcki, Przekupa i żona molestanta - Wiesława Budek, Kelnerka - Hanna Schmitt, Kelnerka - Anna Nizińska, Kokietka - Marianna Damętka, Obgadywaczka - Janina Szredzińska, Molestant - Stanisław Budek, Żona Wodzireja - Apolonia Pielach, Tajemnicza Śpiewaczka (Pieśń Obłudnika) - Teresa Paradowska, Uczestnicy wesela - goście i muzykanci.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość