BRAŃSZCZYK: Upamiętnili rozstrzelanych braci Brejnakowskich (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Upamiętnili rozstrzelanych braci Brejnakowskich (FOTO)

21.09.2022
autor: tekst i foto: GCKSiT w Brańszczyku (opr. SB)
W lesie pod Udrzynem została odsłonięta tablica upamiętniająca rozstrzelanie braci Antoniego i Stefana Brejnakowskich przez niemieckich żandarmów 3 marca 1943 r.
 
W uroczystości, która odbyła się 16 września, wzięły udział poczty sztandarowe gminnych szkół, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, władze samorządowe na czele z wójtem Wiesławem Przybylskim, radni, dzieci i młodzież ze szkoły w Porębie oraz sołtysi i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Honorowe miejsce podczas uroczystości zajęła rodzina zamordowanych oraz inicjator wydarzenia prof. Stanisław Białousz.
Rys historyczny wydarzenia i biografię pomordowanych przedstawił Sławomir Gałązka. Mszę św. w intencji braci Brejnakowskich odprawił ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, który również poświęcił tablicę i odnowiony krzyż. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali Stanisław Brejnakowski (syn zamordowanego Stefana) i Sławomir Brejnakowski (wnuk Antoniego).
Chór szkolny ze szkoły w Porębie pod kierunkiem Michała Sitka zaprezentował kilka utworów patriotycznych, wprowadzając zebranych w klimat wydarzeń wojennych. Do osobistych rodzinnych wspomnień odwołał się w swoim przemówieniu Stanisław Białousz, mówiąc o żonach i dzieciach pomordowanych, podkreślając w jak ciężkich czasach przyszło im żyć i zmagać się z trudami życia codziennego w komunistycznej Polsce. W imieniu rodziny podziękowania wyraził Stanisław Brejnakowski, który ze wzruszeniem dziękował wszystkim za uczczenie pamięci ojca i wuja.
Po uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przez delegacje m.in. samorządowe, rodzinne, szkolne i strażackie zgromadzeni goście mogli rozgrzać się gorącym posiłkiem przygotowanym przez szkołę podstawową w Porębie.
Organizatorami uroczystości byli: gmina Brańszczyk, parafia pw. Świętej Barbary w Porębie i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, a nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwały Ochotnicze Straże Pożarne z Udrzyna, Poręby i Tuchlina.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

OGŁOSZENIE

Zgodnie z art. 35 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Wójt Gminy Zabrodzie informuje, że

został ogłoszony wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Zabrodzie przeznaczonych do najmu i dzierżawy.

Wykaz dostępny jest na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Zabrodzie ul. Wł. St. Reymonta 51, 07-230 Zabrodzie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Zabrodzie.

Wójt Gminy Zabrodzie
Krzysztof Jezierski

Zitcom
Zitcom