BRAŃSZCZYK: Rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Udrzynku już działa (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Udrzynku już działa (FOTO)

19.10.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie zakończyło, w środę 19 października, wielomiesięczny proces remontu i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Udrzynku.  
 
- Pod względem finansowym to dotychczas nasza największa inwestycja w tej kadencji. Historia rozpoczęła się wiosną 2019 r., kiedy dotychczasowa oczyszczalnia uległa awarii - przypomniał wójt Wiesław Przybylski. Podjął decyzję o rozbudowie starej części oczyszczalni o nowy system, tzw. pasywny i powiększeniu jej, by można było podłączyć kolejne miejscowości, tj. Nowe Budy, Stare Budy i Tuchlin. - Docelowo oczyszczalnia będzie obsługiwała 8 miejscowości, łącznie 2.300 mieszkańców - poinformował wójt. Łączna przepustowość oczyszczalni to 400 m3/d.
- Inwestycja była realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj w technologii pracującej w systemie niskoobciążonego osadu czynnego, z przepływem podpowierzchniowym, ze złożem hydrofitowym o pionowym i poziomym przepływie, nasadzonym trzciną pospolitą i miskantem olbrzymim - dodała sekretarz gminy Beata Wójcik.
Ogólny koszt inwestycji to ok. 6,5 mln zł. Gmina odzyskała już vat w wysokości 1 mln 197 tys. zł. Na realizację samorząd zaciągnął częściowo umarzalną pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 5 mln 130 tys. zł.
Po przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu przez ks. Andrzeja Grzybowskiego, zgromadzonych po oczyszczalni oprowadził, wyjaśniając kolejne etapy pracy, przedstawiciel wykonawcy – konsorcjum Dekonta a.s-RDLS.
Gościem uroczystości był m.in. poseł Maciej Górski: - To bardzo trafna inwestycja, ekologiczna, przyjazna dla budżetu i gminotwórcza. Ludzie chcą się tu budować, tu mieszkać, miejscowości są duże - gratulował.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: W Choszczowem odkrywają swoje korzenie (FOTO)

ZABRODZIE: W Choszczowem odkrywają swoje korzenie (FOTO)

W rodzinnej atmosferze odbyło się w Choszczowem, w niedzielę 2 października, podsumowanie projektu „Pamięci niech się święci cud”. Została osłonięta pamiątkowa tablica ze zdjęciami, posadzono drzewa pamięci, zorganizowano radosny piknik sąsiedzki.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Uroczysty dzień dzielenia się chlebem

RZĄŚNIK: Uroczysty dzień dzielenia się chlebem

Gminną uroczystość dożynkową, w niedzielę 2 września, rozpoczęła polowa Msza św. w intencji rolników, podczas której ks. proboszcz parafii w Rząśniku, pobłogosławił wieńce dożynkowe oraz bochen chleba. Tym chlebem z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi podzielił się gospodarz gminy – wójt Paweł Kołodziejski. – To dzięki wam kultywowane są tradycje, to wy pamiętacie o wartościach, które wyznawali nasi przodkowie – zwrócił się do rolników. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK zaprasza na dożynki

BRAŃSZCZYK zaprasza na dożynki

Dziękczynną Mszą św. w kościele w Brańszczyku rozpoczną się tegoroczne Gminne Dożynki – w niedzielę 21 sierpnia o godz. 12. Po części oficjalnej nastąpi rozrywkowa, której gwiazdą będzie zespół Long&Junior.
zobacz więcej
SOMIANKA: Półkolonie z atrakcjami (foto)

SOMIANKA: Półkolonie z atrakcjami (foto)

Za nami pierwszy tydzień atrakcji, spotkań i wyjazdów podczas półkolonii, w których wzięło udział 45 dzieci w wieku 7-11 lat. Ten czas wakacji na pewno zapamiętają jako okres harców, radosnej zabawy i zawierania nowych znajomości oraz rozsądnego korzystania z proponowanych atrakcji. Tak bogaty program mógł być zrealizowany dzięki wsparciu Gminy Somianka; w kwocie 120 zł na każdego uczestnika półkolonii. 
zobacz więcej