BRAŃSZCZYK: Pisarz w każdej szkole (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pisarz w każdej szkole (foto)

15.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkania autorskie z pisarzami w każdej z 7 gminnych szkół. W sumie uczestniczyło w nich 290 uczniów. – Intencja była taka, żeby jak najwięcej dzieci spotkało się z pisarzami – mówi dyrektor biblioteki Marta Gołębiewska. – Chciałabym, żeby te spotkania stały się naszą tradycją.
 
Urszula Kamińska, autorka książek Jak być eko oraz Cyferki. Wierszyki spotkała się 8 maja z uczniami szkół w Turzynie i Białymbłocie, 9 maja – w Knurowcu. Były to jej pierwsze spotkania autorskie. Opowiadała, jak to się stało, że zaczęła pisać, jak w ogóle powstaje książka, zdradziła, że pisze nową. 
Tomasz Trojanowski – najbardziej znany z zaproszonych pisarzy, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (za debiutanckie Kocie historie, które stały się początkiem trylogii i kolejnych części), pedagog z wykształcenia, autor słuchowisk radiowych, współautor programów telewizyjnych – o książkach rozmawiał 10 maja z uczniami szkół w Brańszczyku i Porębie. 
W czasach jego dzieciństwa „nie było milionów rzeczy, które odciągały od książek”, a przede wszystkim komputerów i smartfonów. – Każda książka, którą wtedy przeczytałem, była tak ważna, że ją pamiętam do dziś (wymienił te z serii „Wiewiórka”, „Poczytaj mi mamo”, „Biblioteka Błękitnej Tarczy”, serię o Tomku Wilmowskim Alfreda Szklarskiego, a także Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki Kornela Makuszyńskiego, Błękitni z latającego talerza Aleksandra Minkowskiego i Niewirygodne przygody Marka Piegusa Edmunda Niziurskiego) – wyznał. – W moim domu było dużo książek. I czytałem. Bo umiem czytać książki.
Gdy był dzieckiem, rodzice czytali mu przed spaniem. – To było misterium, teatr i zasypiałem w tej książce – wspominał. Szybko sam nauczył się czytać, by jak najczęściej sprawiać sobie tę przyjemność. 
Bohaterami książek, które napisał, są głównie zwierzęta, ale poruszane problemy dotyczą ludzi i ich świata. Autor mówił o tym, jak bardzo książki rozwijają wyobraźnię. Do jednej ze swoich, Misja Lolka Skarpetczaka, dołączył płytę ze specjalnie napisaną muzyką i wskazówką, by najpierw wysłuchać muzyki („WYOBRAŹ sobie, o czym opowiada muzyka. Odczaruj zaklęte w niej emocje, zdarzenia...”), dopiero potem przystąpić do lektury.
Spotkania autorskie z Barbarą Szelągowską i ilustratorką Moniką Jędrychowską odbyło się 11 maja w szkołach w Nowych Budach i Trzciance. Uczniowie obejrzeli film o tym, jak powstaje strona graficzna książki. Ilustratorka pokazała różne techniki, które stosuje m.in. kolaż, a nawet wyszywanki. Autorka (serii „Kasia i Daniel na tropie”, książek Siedem d(r)eszczowych dni, Stonoga Jadzia i przyjaciele) zdradziła, jak rodzą się jej pomysły na książki. Nie zabrakło zagadek, ciekawych zabaw.  
Spotkania podobały się uczniom, którzy aktywnie w nich uczestniczyli.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

ZABRODZIE: Kultywują regionalne dziedzictwo (FOTO)

Warsztaty ceramiczne/garncarskie i rzeźbiarskie, zwiedzanie zabytkowego młyna, wycieczka do „Samarii” (pałacyk w Niegowie, w którym mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego), konkurs na domową pizzę, kino plenerowe, zabawy i konkursy dla dzieci – to atrakcje przygotowane przez stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
zobacz więcej
SOMIANKA: Sukces mieszkańców na festiwalu sołectw (FOTO)

SOMIANKA: Sukces mieszkańców na festiwalu sołectw (FOTO)

Sołectwo Somianka-Parcele wróciło z XII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw z najwyższym wyróżnieniem!
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

Bardzo dużą frekwencją cieszyły się niedzielne (3 września) Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku. Serca publiczności podbił fantastyczny Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemeczyna na Litwie. Tłumy zgromadziły się przed sceną podczas koncertu gwiazdy dożynek – Skolima.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

Akcja „Burza”, przeprowadzona przez Polskie Państwo Podziemne i konspiracyjne siły zbrojne, to jedna z najdramatyczniejszych kart naszej historii. Była świadectwem, że Polska żyje i zbrojnie upomina się o swoje suwerenne prawa. To był symbol polskiej wolności. Jeden z ważnych rozdziałów tych heroicznych wydarzeń miał miejsce w okolicach nadleśnictwa w Pecynce, ważnego ośrodka konspiracyjnego Puszczy Białej. W pobliskim Lipniaku-Majoracie miał miejsce mord dokonany na kilkuset osobach.
zobacz więcej