BRAŃSZCZYK: Historyczno-cyrkowy Dzień Dziecka (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Historyczno-cyrkowy Dzień Dziecka (FOTO)

14.06.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Mnóstwo atrakcji przygotowała gmina Brańszczyk na całodzienną, niedzielną imprezę z okazji Dnia Dziecka. Rano rozpoczęły się sportowe zmagania, w południe - piknik historyczno-artystyczny, z udziałem cyrkowców.
 
Podczas sportowiady na boisku za urzędem gminy dzieci i młodzież rywalizowali w kilku konkurencjach, m.in. biegach, rzucie piłką lekarską, na torze przeszkód i w piłce nożnej. Wszyscy otrzymali medale, a zwycięscy nagrody.
W tym samym czasie odbywał się I Bieg Patrolowym im. Rotmistrza Wacława Haczyńskiego. Na trasie poszczególne drużyny musiały wykazać się zręcznością m.in. w strzelaniu i wspinaniu po linach. Zwyciężyła drużyna chłopców z Brańszczyka z czasem 1:19. 
Tego dnia urodzony na terenie ziemi brańszczykowskiej rotmistrz Haczyński został uhonorowany także poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej, tuż przy wejściu na teren skansenu im. Marii Żywirskiej. Wacław Haczyński urodził się 27 stycznia 1894 r. w majątku Brańszczyk, w ziemiańskiej rodzinie Wacława i Kazimiery z Buczelskich. Był działaczem społecznym, posłem na Sejm II Rzeczypospolitej IV kadencji, oficerem Wojska Polskiego, rotmistrzem 7 Pułku Ułanów Lubelskich. We wrześniu 1939 r. zgłosił się do wojska. Walczył nad Narwią, Bugiem i na Zamojszczyźnie, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie w Kozielsku. Został zamordowany przez sowieckie NKWD najprawdopodobniej 17 kwietnia 1940 roku w Lesie Katyńskim, a podczas ekshumacji wiosną 1943 r. zidentyfikowany pod nr 2808 - czytamy na pamiątkowej tablicy
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy to tylko jeden z wielu elementów wydarzenia „Dzień Dziecka historią malowany” na terenie skansenu. „Jak to dawniej bywało” można było zobaczyć na ciekawych stoiskach Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Bajka”. Miłośnicy historii pokazywali i opowiadali o epokach średniowiecza i sarmackiej. Były więc pokazy walk wojów, rzemiosła średniowiecznego, zabawy i turnieje, tory do rzutów oszczepem i toporkiem, strzelanie z łuku, kuchnia średniowieczna, obóz szlachty polskiej.
Na terenie skansenu można było spotkać nie tylko groźnych wojów, ale też zabawnych cyrkowców. Do wspólnej zabawy zaprosiła Grupa Teatralna „Locomotora”, która przygotowała program animacyjny z warsztatami i pokazami cyrkowców, szczudlarzy, żonglerki, jazdy na monocyklu oraz na spektakl cyrkowy „Amore czyli retro cyrk”.
Stoisk było znacznie więcej: historycznych, gastronomicznych, Nadleśnictwa Wyszków, sokolników. Na scenie zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość