BRAŃSZCZYK: Dopóki zna i pielęgnuje swoje obyczaje

Powiat

BRAŃSZCZYK: Dopóki zna i pielęgnuje swoje obyczaje

27.03.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Piękna i ważna uroczystość odbyła się 22 marca w Szkole Podstawowej w Trzciance. Spotkali się na niej najmłodsi i najstarsi mieszkańcy wsi, by wspólnie przypomnieć sobie wielkanocne zwyczaje. Jednym z nich jest przygotowywanie własnoręcznie palm oraz wiosennych stroików świątecznych. Na ogłoszony przez szkołę gminny konkurs wpłynęło 112 prac – 44 palmy, które wykonali starsi uczniowie i 68 stroików – dzieł najmłodszych. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i sympatyczne pluszowe świąteczne zajączki.
 
Obecnych serdecznie powitała dyrektor szkoły Honorata Pękul. Uczniowie klasy III, pod kierunkiem wychowawczyni Bożeny Tarcickiej, w bogatym programie przypomnieli zwyczaje wielkanocne, takie jak: 7-tygodniowy post, gdy jadło się tylko ziemniaki z kapustą, śródpoście (od tego momentu nie jadano już gotowanych potraw, co symbolizowało tłuczenie starych garnków), Niedzielę Palmową, zwaną Kwietną, na którą własnoręcznie robiono jak najwyższe, kolorowe palmy, przedświąteczne porządki (wymiatanie z mieszkania także zimy, a wraz z nią wszelkiego zła i chorób), wielkanocne baby i mazurki, chodzenie z kurkiem, święconka z barankiem – symbolem zmartwychwstałego Chrystusa, a wreszcie zielony gaiczek. Mali artyście pięknie recytowali, śpiewali i tańczyli, za co otrzymali gorące brawa. 
 - Alleluja, radosny nadszedł czas – zwrócił się do wszystkich wójt Mieczysław Pękul, składając świąteczne życzenia. – Wielkanoc to nie tylko przeżycia religijne, ale spotkanie z wielowiekową tradycją. To wszystko stanowi o naszej kulturze, o naszej tradycji, o tym, że jesteśmy Polakami. Chciałbym nawiązać także do 100-lecia odzyskania niepodległości. Wyrastamy z tego kraju, nosimy w sobie to wszystko, co powstawało przez długie, długie wieki. Bardzo się cieszę, że wy, młodzi, jesteście głosicielami tego wszystkiego, co piękne w naszej kulturze i tradycji. I róbcie tak dalej.
 
Konkurs na najpiękniejszą palmę
 
- Jestem pod wielkim wrażeniem tych dzieł sztuki – mówił wójt, patrząc na ustawione na scenie zgłoszone na konkurs palmy i stroiki. – Bo naprawdę trzeba mieć zmysł artystyczny, ale i sprawne ręce, żeby móc w takim pięknym wydaniu je zrobić. 
Poprosił, by prace laureatów były prezentowane podczas gminnego spotkania wielkanocnego w Brańszczyku.
- W tym roku nasz konkurs wpisuje się 100. rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę – zaznaczyła dyr. Honorata Pękul - dlatego wybraliśmy taki doniosły cytat: „Naród żyje i istnieć nie przestaje, dopóki zna i pielęgnuje swoje obyczaje”. I rzeczywiście uczniowie z gminy Brańszczyk potrafią to czynić, za sprawą swoich najbliższych, członków rodziny, a także nauczycieli. 
Palmy wykonywali starsi uczniowie, najwyżej zostali ocenieni: I miejsce – Wiktoria Uzdowska, SP Poręba i Dawid Szymański, SP Trzcianka, II – Adrian Białobrzeski, SP Turzyn i Maja Kania, SP Trzcianka, III – Julia Łapińska, SP Budy, Michalina Maciejczuk, SP Brańszczyk, wyróżnienia: Julia Wiśniewska, Aleksandra Wiśniewska – SP Budy, Maria Wiśniewska, Natalia Uzdowska, Oliwia Wiśniewska, Daria Pyśk – SP Poręba, Iga Rajchenbach, SP Brańszczyk, Dawid Karamuz, SP Białebłoto, Julia Borkowska, SP Turzyn, Natalia Rosińska, SP Knurowiec, Martyna Zawistowska, Sylwia Tryc, Maks Bajor, Damian Komor – SP Trzcianka 
Stroiki były dziełami dzieci młodszych. I miejsce zdobyły Nikola Krzepicka, SP Turzyn i Oliwia Roguszewska, SP Brańszczyk, II – Oskar Styś, SP Budy i Oliwa Pujer, SP Trzcianka, III – Aleksandra Mościcka, SP Brańszczyk, Julia Tryc, SP Białebłoto i Patrycja Roguszewska, SP Knurowiec, wyróżnienia: Wiktoria Roguszewska, SP Budy, Julia Perzyna, SP Poręba, Paweł Ponichtera, SP Brańszczyk, Dawid Kurowski, Paweł Dobrzyński, Lena Miłkowska – SP Turzyn, Aleksandra Kurak, Gabriela Teofilak – SP Knurowiec, Maja Sadowska, Lena Budnicka, Karolina Karolewska, Gabrysia Zdziarstek, Kornelia Żabik – SP Trzcianka.
Pani dyrektor przekazała dyrektorom podziękowania dla szkół za to, że dopingowały uczniów, by wzięli udział w konkursie. – Abyśmy mogli się spotykać w dobrym nastroju, w takiej atmosferze życzliwości, jaka panuje wśród szkół – życzyła.
 
Podziękowania
 
Wiosenne kwiaty – hiacynty otrzymali też zaproszeni goście, wójtowie, radni, opiekunowie uczestników konkursu. 
Szczególe podziękowania pani dyrektor skierowała do najstarszych mieszkańców Trzcianki, którzy pomogli stworzyć uczniom reportaż „Po sąsiedzku”: Czesławy Sarnackiej,  Krystyny i Stanisława Kurowskich, Aleksandry Piórkowskiej, Aliny Kurowskiej, Grażyny Durki, Krystyny Rosińskiej, Jadwigi Wróbel, Zygmunta Zdziarstka, Mieczysława Konarzyckiego, Stanisława Kurowskiego. 
- Zawsze podajecie pomocną dłoń naszym uczniom – podkreśliła – i możemy zadania dydaktyczne, bardzo istotne, bo związane z przeszłością naszej małej ojczyzny, realizować. Z wywiadów, których udzieliliście, powstanie piękna książka, którą opracowuje Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego w Warszawie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość