BRAŃSZCZYK: Dla Niepodległej (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Dla Niepodległej (foto)

21.11.2018
autor: Natalia Sitek
Wyjątkowa uroczystość – Święto Szkoły połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w roku 100-lecia odzyskania niepodległości odbyła się 9 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Porębie. 
 
Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły z biało-czerwonymi kotylionami i chorągiewkami pomaszerowali na Mszę św. do kościoła. Delegacja uczniów zapaliła znicze pod tablicą upamiętniającą mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy. Złożono również kwiaty i zapalono znicze w pobliskich miejscach pamięci – przy obelisku patrona szkoły marszałka Józefa Piłsudskiego oraz grobowcu Karola Fryczego, dowódcy 1 Pułku Pułtuskiego. Pod muralem, upamiętniającym pobyt „Hubala” i jego żołnierzy w okolicy Poręby we wrześniu 1939 r., wicedyrektor Katarzyna Kielisiak przedstawiła zaangażowanie Henryka Dobrzańskiego w walkę o odzyskanie niepodległości w okresie I wojny światowej i zasługi jego pokolenia w odbudowie państwa polskiego. Już w szkolnej sali gimnastycznej omówiła polskie drogi do niepodległości. Mówiła o tym, jak nasz naród radził sobie z niewolą i jak starał się odzyskać wolność. Przybliżając atmosferę listopada 1918 r., podkreśliła wielką rolę patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego – w odbudowie niepodległości Polski.
Dyrektor Agnieszki Pękul przedstawiła podejmowane dotychczas przez społeczność szkoły działania związane ze 100-leciem niepodległości. Oto niektóre z nich: udział w ogólnopolskim projekcie historycznym „Służba ojczyźnie jest moim prawem – za przykładem generała Józefa Hallera” oraz ogólnopolskiej kampanii „Pokaż, że pamiętasz o powstańcach warszawskich”, wycieczki do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, na Cmentarz Poległych 1920 w Radzyminie, na Stare Powązki w Warszawie, rowerowy „Rajd ku Niepodległej”, powiatowy konkurs „Z geografią Polski na ty”, gminny konkurs plastyczny „Kim jest obrońca ojczyzny – przykłady ze 100-letniej historii niepodległej Polski”, szkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”. 
 „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu 2018”, obecni na uroczystości zaśpiewali o godz. 11. 11.
W części artystycznej, przygotowanej pod kierunkiem nauczycielek historii Natalii Sitek i Katarzyny Kielisiak, wzięli udział przedstawiciele klas. Za oprawę muzyczną odpowiadał nauczyciel muzyki Michał Sitek, natomiast o dekoracje zadbała Hanna Mróz z uczniami. 
Uczniowie śpiewali i recytowali. Chór szkolny wykonał wiele pieśni patriotycznych, m.in. „Rotę”, „Pierwsza Brygadę” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Swój program, pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Góreckiej, zaprezentowali też uczniowie klasy I m.in.  pokaz z wykorzystaniem polskiej flagi, który zachwycił widzów.
W klasach na uczniów czekał biało-czerwony tort. 
11 listopada przedstawiciele uczniów i nauczycieli uczestniczyli również w parafialnych obchodach Święta Niepodległości pod muralem „Hubala”. O 12.00, jak w całej Polsce, obecni zaśpiewali hymn państwowy. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny odbył się koncert pieśni patriotycznych, przygotowany przez chór parafialny pod kierunkiem Michała Sitka.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość