BRAŃSZCZYK: Będzie bolało, ale nie ma innej możliwości

Powiat

BRAŃSZCZYK: Będzie bolało, ale nie ma innej możliwości

24.01.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Gmina rozstrzygnęła przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie gminy. Wybrała Konsorcjum Firm: RDF Sp. z o.o. Umowa jest na dwa lata, do końca grudnia 2019 r. Mieszkańców czeka podwyżka, jak wysoka, radni jeszcze nie zdecydowali.
 
Wybór firmy RDF gmina uzasadnia: „Wybrany Wykonawca spełnił warunki udziału w postępowaniu i zaoferował najniższą cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia, trzydziestodniowy termin płatności faktur i najmniejszą średnią wieku pojazdów”. W przetargu oferty złożyli także: Konsorcjum Firm Partner sp. z o.o. oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej Sp. z o.o.
Tematem śmieci radni i wójt zajmowali się na ostatniej grudniowej sesji, a także na pierwszym styczniowym posiedzeniu połączonych komisji rady gminy. Przed nimi trudna decyzja co do wysokości opłat za odbiór i wywóz nieczystości, które muszą ponosić mieszkańcy. 
Radni uchwalili Regulamin utrzymania porządku i czystości w gminie już w listopadzie. Jednak ze względu na konieczność uwzględnienia wniesionych przez wojewodę uwag w tej sprawie głosowali jeszcze raz, 28 grudnia. 
Wójt zapowiedział wtedy konieczność podwyżki opłat za odbiór i wywóz śmieci, bo po przetargu kwota, którą będzie musiała gmina zapłacić wybranej firmie, będzie znacznie wyższa niż w poprzedniej umowie, a zebrane od mieszkańców pieniądze już nie wystarczały. – Podwyżka będzie konieczna – mówił na sesji 28 grudnia Mieczysław Pękul. – Szereg gmin już takie czynności podjęło, bo nie ma innej możliwości. Ustawa zakazuje finansowania z budżetu gminu wywozu nieczystości. To musi się bilansować. Tyle pieniędzy, ile zbieramy od mieszkańców za wywóz nieczystości, musi wystarczyć na ten program. Będzie bolało, ale nie ma innej możliwości.
Poza tym ok. 20% mieszkańców notorycznie nie płaci, nie składa deklaracji. –Występujemy, są monity, uruchomiony jest cały system, jeśli chodzi o dochodzenie tych opłat przez gminę. Nie do końca jest to skuteczne – przyznał wójt. – Tłumaczenie jest przeważnie takie, że ja z własnego gospodarstwa żadnych nieczystości nie produkuję. To zastanówmy się, skąd się ten smog bierze? W Polsce króluje torebka foliowa i coś się z tą folią dzieje. Zakłada się, że folia w naturalnym środowisku potrafi setki lat leżeć. 
Ważne będzie osiągnięcie jak najwyższego poziomu recyklingu. – Jeżeli tych poziomów nie będziemy osiągać, będą wysokie kary – zapowiedział wójt. 
Regulamin utrzymania czystości i porządku dostępny jest na stronie internetowej gminy w zakładce Gospodarowanie odpadami.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość