BRAŃSZCZYK: Akademia Mocy w Porębie (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Akademia Mocy w Porębie (FOTO)

12.10.2021
autor: Zespół Placówek Oświatowych w Porębie Średniej
Szkołę Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Porębie 4 października odwiedziła Akademia Mocy. Organizatorem wydarzenia było PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Ostrołęka-Stanisławów zaplanowało szereg działań edukacyjnych. Projektem zostały objęte wybrane szkoły zlokalizowane na trasie zaplanowanej inwestycji.
 
Celem Akademii Mocy było zaznajomienie uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z takimi pojęciami i zagadnieniami, jak: prąd elektryczny, energia, energetyka, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz podzielenie się różnymi ciekawostkami związanymi z prądem. Aby przekazywana wiedza miała jak najbardziej atrakcyjną i nowoczesną formę dla uczniów, zostało przygotowanych wiele widowiskowych eksperymentów. Uczestnicy zajęć mogli m.in. przy użyciu generatora Van De Graffa wytworzyć pioruny, zbadać, czym jest plazma, uruchomić świetlówki bez podłączenia do gniazdka, sprawdzić pobór mocy poszczególnych urządzeń oraz natężenie pola elektromagnetycznego, a w wielkiej klatce Faradaya przekonać się, jak uchronić się przed burzą. 
Głównym zadaniem uczniów było doprowadzenie prądu do miasta. W tym celu, na zaprojektowanej specjalnie makiecie, musieli poprowadzić linię wysokich napięć od elektrowni do miasta. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do ich domów oraz jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe najwyższych napięć i stacje elektroenergetyczne, m.in. te, które są budowane w okolicy miejsca ich zamieszkania.
Za pomocą specjalnych mierników uczniowie mogli też porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego z tym wytwarzanym przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że natężenie wytwarzane przez monitor komputerowy jest wyższe niż to, które występuje 50 m od linii najwyższych napięć.
Znając potrzeby i charakterystykę grupy docelowej, PSE postawiło na dynamiczną, nowoczesną formę przekazu. Akcję poprowadziły dwie nietypowe postacie: Nikola Tesla i fikcyjna postać – PowerMan. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. PowerMan natomiast w humorystyczny sposób wprowadzał uczniów w najróżniejsze doświadczenia, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta.
Cała akcja przypomniała nam, skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki, utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Pomoc gminy dla przedsiębiorców

RZĄŚNIK: Pomoc gminy dla przedsiębiorców

Głównym punktem obrad sesji rady gminy 8 lipca była uchwała w sprawie: „wprowadzenia za część roku 2020 zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19”. Na jej podstawie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości za trzy miesiące.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Przegląd wszedł w dorosłość (foto)

BRAŃSZCZYK: Przegląd wszedł w dorosłość (foto)

Szesnaście kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych wykonano podczas XVIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który w niedzielę 22 stycznia odbył się w remizie OSP w Brańszczyku. W finale powiatowym gminę reprezentować będą uczniowie szkół podstawowych w Knurowcu i Brańszczyku oraz gimnazjum w Brańszczyku.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Poszukiwany specjalista ds. edukacji, sportu i turystyki

BRAŃSZCZYK: Poszukiwany specjalista ds. edukacji, sportu i turystyki

Wójt ogłosił nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze – główny specjalista ds. edukacji, sportu i turystyki. Do 5 marca można składać dokumenty aplikacyjne, osobiście w Urzędzie Gminy w Brańszczyku.
zobacz więcej
RZĄŚNIK zaprasza do kina… w plenerze

RZĄŚNIK zaprasza do kina… w plenerze

Gmina Rząśnik zaprasza na niedzielne kino plenerowe. 17 lipca będzie można obejrzeć familijną komedię „Wojna z dziadkiem” z Robertem De Niro, 14 sierpnia - fantastyczny film kryminalny „Susza” z Ericem Bana. Seanse na parkingu przed urzędem gminy.
zobacz więcej