ZUS: miesiąc porad dla rocznika ‘53

Od czytelników

ZUS: miesiąc porad dla rocznika ‘53

01.10.2020
autor: Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS
Część osób, które urodziły się w 1953 i były lub są na wcześniejszej emeryturze, ma prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia. ZUS organizuje dla nich serię konsultacji telefonicznych. W wyszkowskim inspektoracie taki dyżur pełniony będzie 14 października (środa) w godz. 9-12, numer telefonu 572-926-302.
 
Zmiana przepisów obejmuje osoby, które urodziły się w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania emerytury powszechnej, czyli wynikającej z ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas przy zamianie jednej emerytury na drugą podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o kwoty już pobranych emerytur wcześniejszych. Dla osób wymienionych w nowych przepisach takiego pomniejszania już nie będzie. Ich emerytury wzrosną, nawet o 200 zł miesięcznie. ZUS przeliczy świadczenia zainteresowanym osobom na wniosek albo z urzędu, w zależności od tego, jaką emeryturę teraz pobierają.
Osoby, które nadal pobierają wcześniejsze emerytury, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę powszechną. Instytucja wyliczy ją na korzystniejszych zasadach, jeśli wniosek wpłynie w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie zmienionych przepisów, czyli nie później niż 11 stycznia 2021 roku.
Osoby, które już pobierają emeryturę powszechną obliczoną z pomniejszeniem o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur oraz renty rodzinne po tych osobach, nie muszą robić nic. ZUS przeliczy im świadczenia z urzędu, nie należy składać w tej sprawie wniosków. Zrobi to po 11 stycznia 2021 roku.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość