Zmiany dotyczące opłat za dokumentację medyczną

Od czytelników

Zmiany dotyczące opłat za dokumentację medyczną

23.04.2019
autor: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Od 4 maja 2019 r. udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi będzie bezpłatne. Dotyczy to jednak tylko dokumentów udostępnianych pacjentowi po raz pierwszy.
 
Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej może dotyczyć całej dokumentacji medycznej pacjenta lub tylko wybranej części. Taki wniosek zostanie zrealizowany przez placówkę medyczną bezpłatnie. Przy następnym udostępnieniu tych samych dokumentów, placówka medyczna będzie mogła pobrać opłatę.
Placówka medyczna jest zobowiązana do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej za każdym razem, kiedy wniosek dotyczy dokumentów, których pacjent wcześniej nie otrzymał. 
Na potrzebę wprowadzenia zmian w przepisach prawa od dłuższego czasu wskazywał Bartłomiej Chmielowiec, skutecznie o nie zabiegając i aktywnie uczestnicząc w pracach na kolejnych etapach legislacyjnych. 
Rzecznik Praw Pacjenta będzie monitorował stosowanie przez placówki medyczne nowych przepisów w powyższych zakresie. Nierespektowanie tych uprawnień wobec pacjentów będzie rozpatrywane w kontekście stosowania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Polacy nie spieszą się na emeryturę

Polacy nie spieszą się na emeryturę

W 2020 r. 37,6% seniorów odłożyło w czasie przejście na emeryturę. Trendowi kontynuowania aktywności zawodowej nie przeszkodziła nawet pandemia COVID-19.  
zobacz więcej
Zatrudniam legalnie, pracuję legalnie

Zatrudniam legalnie, pracuję legalnie

– to hasło tegorocznego Tygodnia Przedsiębiorcy organizowanego dla prowadzących firmy i pracowników działów kadrowo-księgowych. Na seminarium i cykl konsultacji zaprasza również wyszkowski Inspektorat ZUS.
zobacz więcej
Jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi?

Jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi?

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim ozdobiona bombkami choinka, rodzinna kolacja przy wigilijnym stole, zapach mandarynek, ale również wzajemne wręczanie sobie prezentów. Jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi?
zobacz więcej
Pomnik prawdy historycznej

Pomnik prawdy historycznej

Słusznie Krzysztof Sobieski zwraca uwagę na napiętą sytuację polityczną, w której przyszło Wyszkowowi stawiać pomnik „żydowski” (NW 09/18). Zastrzega się przy tym, że nie jest antysemitą, jednakże nie chciałby być z gwiazdą żydowską kojarzony. Gwiazda Dawida bowiem stanowi istotną część zaprojektowanej kompozycji przestrzennej upamiętniającej przedwojennego burmistrza Wyszkowa uhonorowanego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W ten sposób artysta zaakcentował człowieczy odruch Stanisława Wolskiego. Nasuwa się tu porównanie do słynnego już pomnika Jana Pawła II we Francji, który miano pozbawić krzyża akcentującego chrześcijańskość postaci. Gwiazda razi nie tylko p. K.S., ale czy jej usunięcie nie byłoby zbyt daleką ingerencją w dzieło sztuki? Stwierdza p. K.S. (cytat z relacji NW): - „W tej napiętej sytuacji politycznej, jak to się źle kojarzy pomnik z tą gwiazdą”.
zobacz więcej