Podziękowanie za polonijne wakacje w Wyszkowie (foto)

Od czytelników

Podziękowanie za polonijne wakacje w Wyszkowie (foto)

29.10.2019
autor: Starostwo Powiatowe
22 października w Senacie RP odbyło się uroczyste podsumowanie akcji „Lato z Polską”. W lipcu tego roku, dzięki współpracy Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Wyszków i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w powiecie wyszkowskim gościły dwie grupy młodzieży polonijnej z Białorusi.
 
Wicemarszałek senatu Maria Koc i prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski wręczyli podziękowania dla najaktywniejszych jednostek samorządu terytorialnego, które w tym roku przyjęły polską młodzież z 33 krajów. Wyróżnienia odebrali przedstawiciele wyszkowskich samorządów wicestarosta Leszek Marszał oraz burmistrz Grzegorz Nowosielski. 
Spotkanie było okazją do podsumowania 11. już edycji akcji, dzięki której polonijna młodzież z całego świata mogła odwiedzić Ojczyznę oraz poznać i odkryć swoje „korzenie”. Pierwszą edycję zapoczątkował śp. Maciej Płażyński, ówczesny prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dzięki połączonej współpracy Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Wyszków oraz organizacji, instytucji, parafii z Wyszkowa i okolic tegoroczne wakacje na ziemi wyszkowskiej spędziły dwie grupy młodzieży z Grodna i Wołkowyska. Oprócz Wyszkowa zwiedzili także Kuźnię Kurpiowską w Pniewie, muzeum historyczno-etnograficzne w Kamieńczyku oraz skansen w Brańszczyku. Wycieczki nie były jedynymi atrakcjami, o które zadbali organizatorzy. Dzieci miały okazję m.in. trenować futbol amerykański razem z Rhinos Wyszków, a także poznać proces i tajniki produkcji butelek w wyszkowskiej hucie szkła Ardagh Glass S.A. Na zakończenie swoich pobytów polonijna młodzież razem z opiekunami odwiedziła Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski.
Projekt „Lato z Polską” organizowany jest przez stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą. Przez jedenaście lat ojczyznę odwiedziło blisko 6400 dzieci z całego świata, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu a także Argentyny czy Chile. Powiat Wyszkowski i Gmina Wyszków liczą, że dzięki udanej współpracy samorządów i stowarzyszenia po raz kolejny uda się zaprosić do Wyszkowa dzieci i młodzież polskiego pochodzenia mieszkającą poza granicami naszego kraju.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość