Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

Od czytelników

Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

28.12.2018
autor: Teresa Przygoda
W 2018 roku cała Polska obchodziła niezwykłe święto – urodziny wolnej Ojczyzny, 100-lecie. Piękny wiek. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach zainicjowała wiele ciekawych pomysłów i realizowała je przez cały rok. Jednym z przedsięwzięć było zorganizowanie „Wieczoru dla Niepodległej”.
Dyrektor Krzysztof Ochmański, uczniowie i nauczyciele zaprosili na tę uroczystość mieszkańców Leszczydołu-Nowin i szczególnych gości. Była akademia, spotkanie ze Związkiem Piłsudczyków z Wyszkowa, wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” i pieśni patriotycznych. A wszystko to w pięknie udekorowanej w narodowe barwy sali gimnastycznej i przy blasku rozświetlonych lampionów. Pomysłodawczynią i koordynatorem tego niezwykłego spotkania była nauczycielka historii, Teresa Przygoda przy wydatnej pomocy Elżbiety Stokarskiej. 
Już przed szkołą gości witały płynące ze szkolnego radiowęzła piosenki patriotyczne. Przybyłych na uroczystość powitał dyrektor Krzysztof Ochmański. Szczególnie absolwenta naszej szkoły ks. Jerzego Błaszczaka, Związek Piłsudczyków Okręg Nadbużański w Wyszkowie, regionalistę z biblioteki miejskiej Mirosława Powierzę, radnego Andrzeja Lewandowskiego. Przybył też absolwent Jerzy Maciejewski ze ŚZŻ AK Obwód „Rajski Ptak”. Ciepłe słowa do zebranych skierował ks. Jerzy Błaszak. 
Wszyscy odśpiewali hymn Polski, a potem uczniowie przedstawili, w formie audycji radiowej, akademię. Prowadzili ją: Bartek Gałązka i Filip Maciejewski. Były patriotyczne piosenki zaśpiewane przez chór szkolny i zespół gitarowy (na gitarze zagrał też z uczniami dyrektor Krzysztof Ochmański), piękne teksty o Ojczyźnie, wizyta J. Piłsudskiego i twórców II RP. Wszyscy uczniowie wspaniale się zaprezentowali i tym dowiedli, że Ojczyzna w ich sercu zajmuje szczególne miejsce. Wyróżnił się Wiktor Mikołajczyk w stroju Piłsudczyka, z prawdziwą szablą u boku, i Nikola Rozenek w roli Polski. Akademię przygotowały Teresa Przygoda i Elżbieta Stokarska przy wsparciu Elżbiety Choromańskiej (chór szkolny), Elżbiety Szymańskiej (piosenki klasy II) i Jolanty Piątkowskiej (wiersz w wykonaniu  przedszkolaków z klasy „0”). Uczennice z klasy III gimnazjum, na czele z Julią Ochmańską, wykonały ciekawą dekorację z orłem w roli głównej. Nad nagłośnieniem czuwali: Bartek Pomaski i Krzysztof Kamiński.
Prelekcję o Józefie Piłsudskim i rocznicy niepodległości wygłosił gen. Piłsudczyków Konrad Wróbel. Szczególne zainteresowanie wzbudziły eksponaty, które ze sobą przywiózł i prezentował. Na ręce p. dyrektora przekazał broszury i zdjęcia związane z niepodległością Polski i J. Piłsudskim. Piłsudczycy przybyli w strojach żołnierzy Piłsudskiego, a Jan Piórkowski w stroju powstańca styczniowego i z powstańczym sztandarem.
Koncert na pianinie zagrała jedna z mam, Kinga Szymańska. A potem wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy dźwiękach akordeonu Czesława Kwiatkowskiego. Przy filiżance herbaty i pysznym domowym cieście upieczonym przez rodziców długo jeszcze snuły się rozmowy, nie tylko o niepodległości (z ks. Jerzym Błaszakiem w roli głównej). Tym wieczorem nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy i goście oddali hołd niepodległej Ojczyźnie i uczcili jej urodziny. I czyż to nie piękna międzypokoleniowa lekcja współczesnego patriotyzmu?
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość