Jak pielęgnować stopy?

Od czytelników

Jak pielęgnować stopy?

06.08.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Współcześnie wizerunek kobiety bywa przedstawiany nierealistycznie. To samo tyczy się stóp. Błędem jest dążenie do tego, aby skóra na stopach wyglądała nienagannie i była mięciutka jak u niemowlęcia. Stopy codziennie bardzo dużo pracują, a nadmierne złuszczanie naskórka doprowadzi tylko do problemów. Pielęgnacja stóp — jak robić to dobrze?
 

Moczenie

Raz na jakiś czas z pewnością nawet półgodzinna, gorąca kąpiel stopom nie zaszkodzi, szczególnie zimowym wieczorem po dniu biegania po mieście. Jednak jeśli robimy to raz w tygodniu lub — o zgrozo! - codziennie i potem jeszcze stosujemy tarki czy inne pilniki do usuwania zrogowaceń skóry... po prostu robimy sobie krzywdę. Podologowie rekomendują moczenie stóp maksymalnie przez trzy minuty! Czyli tak naprawdę wystarczającą namoczą się one pod prysznicem lub w trakcie kąpieli, potem wystarczy posmarować je kremem. Dłuższe moczenie może zwiększyć podatność skóry na infekcje grzybicze i wysuszać ją. 
 

Złuszczanie naskórka

Naskórek powinno się złuszczać delikatnie i z rozwagą. Nadmierne złuszczanie doprowadzi tylko do tego, że będzie on narastał intensywniej, bo skóra zacznie się bronić. Wbrew powszechnej opinii wszelkie frezarki i żyletki są złym pomysłem. Jeśli komuś naprawdę zależy na tym, może stosować pumeks, jednak nie jako narzędzie do usuwania naskórka, a do jedynie delikatnego peelingu, który pozwoli na lepsze wchłanianie się substancji aktywnych w kosmetykach. Stosowanie peelingów enzymatycznych pozwoli na uniknięcie tarcia, które szkodzi naszemu naskórkowi.
 

Nawilż​anie 

Zrogowaciały naskórek można też traktować kremami zmiękczającymi, zamiast je namaczać. Intensywnie nawilżające kremy potrafią naprawdę pomóc, szczególnie jeśli będziemy je stosować codziennie po kąpieli, od czasu do czasu zakładając specjalne skarpetki dla lepszego wchłonięcia. Do stóp można stosować te same kremy, których używamy do rąk. Odpowiednia pielęgnacja stóp i zaprzestanie ich dręczenia frezarką dadzą niepomiernie lepsze efekty na dłuższą metę — a także bardziej realistyczne. Skóra stóp musi być odrobinę twardsza, aby móc pełnić swoją funkcję. W końcu na stopach utrzymujemy całe swoje ciało. 
 

Paznokcie

Pielęgnacja stóp to także prawidłowe dbanie o swoje paznokcie. Najlepszym sposobem jest używanie pilnika, który nie wywiera nacisku na paznokciu. Pod wpływem obcinacza w paznokciu powstają niepożądane mikropęknięcia — są niewidoczne, ale wywierają swój wpływ. Jednak jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby nie obcinać paznokcia “okrągło”, ale “na prosto”, dzięki czemu zapobiegniemy bolesnemu wrastaniu paznokci.
 

Pielęgnacja stóp — pozostałe kwestie 

Antyperspiranty, czy też “blokery” do stóp powinny być stosowane tylko przy nadpotliwości! Nie ma potrzeby blokowania naturalnych procesów organizmu bez żadnego powodu. Dodatkowym atutem będzie, jeśli taki preparat nie będzie zawierał związków aluminium.
Jeśli twoja skóra na stopach pęka, najlepiej zgłoś się z tym do podologa, aby móc dalej w profesjonalny sposób ustalić plan działania. Pękająca skóra jest bardzo trudna do zaleczenia, szczególnie gdy nie ma się szczegółowej wiedzy na ten temat. Domowa pielęgnacja stóp może nie wystarczyć.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość