Czym jest poduszka finansowa?

Od czytelników

Czym jest poduszka finansowa?

02.04.2020
autor: Materiał zewnętrzny
Z problemami finansowymi boryka się nie jeden Polak. Niespodziewane wydatki potrafią mocno obciążyć domowy budżet i pogorszyć płynność finansową. Dlatego niezwykle istotne jest budowanie solidnej poduszki finansowej. I choć poduszka finansowa nie jest tak miękka i puszysta jak ta do spania, to pozwala na spokojny sen.
 

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to nic innego jak środki pieniężne odłożone na tzw. czarną godzinę. Stanowi zabezpieczenie przed niespodziewanymi sytuacjami losowymi np. utratą pracy. Odłożone pieniądze, pomogą utrzymać płynność finansową w trudnych chwilach. Poduszkę finansową można podzielić na 3 najważniejsze fundusze:
 
1. fundusz awaryjny - jego celem jest ochrona przed awariami, których się nie spodziewamy np. zepsuty samochód, sprzęt AGD. Nie zawsze wiąże się to z dużymi wydatkami, ale zepsute urządzenie potrafi nadwyrężyć budżet domowy. 
2. fundusz wydatków nieregularnych - w życiu zdarzają się sytuacje, których nie bierzmy pod uwagę przy kalkulacji wydatków regularnych. Można do nich zaliczyć m.in. ubezpieczenie samochodu czy podatek, 
3. fundusz bezpieczeństwa - jego celem jest ochrona przed nagłą utratą płynności finansowej np. z powodu utraty pracy czy na skutek choroby. Pozwoli pokryć koszty związane z podstawowymi artykułami.

Jaką sumę należy odłożyć w ramach poduszki finansowej?

Im większa kwota oszczędności, tym lepiej. Najbezpieczniej byłoby, jeśli poduszka finansowa obejmowałaby półroczne koszty życia. Dzięki temu nagłe, niespodziewane wydatki nie będą miały zbyt dużego wpływ na płynność finansową. Warto stosować się do zasady i trzymania środków pieniężnych odpowiadającym kosztom życia:
 
  • 3-6 miesięcy - w sytuacji, gdy jesteś odpowiedzialny tylko sam za siebie i nie masz nikogo na utrzymaniu, 
  • 6-12 miesięcy - jeżeli w Twoim gospodarstwie są również inne osoby, 
  • więcej niż 12 miesięcy - gdy utrzymujesz rodzinę oraz jeśli masz prace lub prowadzisz biznes, który nie gwarantuje regularnych dochodów.
  • Tworząc zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej, należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim:
  • ustal swoje potrzeby. Zastanów się, jaka kwota oszczędności w pełni Cię zadowoli i starczy w razie ewentualnych, nieprzewidzianych sytuacji losowych.
  • określ miesięczne koszty utrzymania. To główny wyznacznik, który pokaże Ci ile wydajesz i jakiej kwoty ma być poduszka finansowa. Dobrze, aby prowadzić budżet domowy i zobaczyć, ile się wydaje co miesiąc i wyliczyć z tego średnią.
  • określ ryzyko. To jedno z trudniejszych zadań, ponieważ nie masz wpływu na sytuacje losowe. Jednak weź pod uwagę np. możliwość zepsucia auta, kupna ubezpieczenia, popsucia się sprzętu AGD lub jego wymianę. Weź pod uwagę również możliwość utraty pracy.
     

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Rozsądne oszczędzenia to w wielu przypadkach zabezpieczasz przed utratą płynności finansowej i problemami z nią związanych. Nawet jeśli obecnie dużo zarabiasz, mogą zdarzyć się niespodziewane sytuacje, które mocno nadwyrężą domowy budżet. Poduszka finansowa chroni również przed przykrymi zdarzeniami losowymi takimi jak utrata pracy czy niezdolność do jej wykonywania. 
Takie wydarzenia wiążą się z dużym obciążeniem finansowym i dla wielu osób mogą być pierwszym krokiem do powstania finansowych problemów, które w efekcie prowadzą do spirali zadłużeń. Aby tego uniknąć, warto odkładać pieniądze, które będzie można wykorzystać w trudnych chwilach. Pozwolą one spokojniej spać i przynajmniej na samym początku będą niezwykle pomocne.
 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość